А ко седнете на трапезата с древни римляни, някои от ястията може сериозно да ви изненадат. Други обаче ще ви се сторят изненадващо познати – като хляб, сирене и вино.
Въпреки че древните римляни не разполагали със съвременните технологии за готвене, които днес приемаме за даденост – като електрически печки и хладилници – те са били изключително находчиви и креативни в използването на наличните продукти, зърнени култури, месо и риба. Това довело до създаването на някои наистина впечатляващи рецепти.
Доказателства за хранителните навици на римляните идват от различни източници – анализи на гладиаторски кости, исторически разкази, остатъци от храна, открити в канализацията на археологически обекти като Херкулан, както и изображения на храна в изкуството. Джудит Бар и Никол Будрович, специалисти и асистенти в музея Гети, както и ентусиасти на древната римска кухня, хвърлят повече светлина върху този въпрос.
Каква е била основната ежедневна храна на древните римляни?
Обичайното римско хранене най-често включвало хляб, приготвен от лимец, пшеница или ечемик, който по-заможните можели да купуват от пекарна. Той обикновено се консумирал със сирене и разредено вино. Хлябът бил основна част от почти всяко хранене – закуска, обяд (често комбиниран със сирене и колбаси от предната вечер) и вечеря (с гарнитури като сушен грах или леща). По-богатите римляни разширявали вечерното си меню с яйца, прясно пиле или риба и зеленчуци.
Какво са яли по-бедните?
Онези, които не можели да си позволят хляб, разчитали на обикновена каша. Тя се приготвяла от сварени зърна – лимец, просо или пшеница – и понякога се овкусявала с билки и зеленчуци.
Обичали ли са римляните сладкиши? Какви десерти са били популярни?
Римската кухня изобилствала от подсладители. Медът бил основната сладка съставка в много римски десерти, но също така се използвали стафидено вино. Катон пише за сирене и сусамови ладкиши, а Гален споменава палачинки, пържени с мед и сусам. За сладък завършек на храненето римляните можели да си приготвят пълнени фурми по рецептата на Апиций, пържени в мед.
Имало ли е римски еквивалент на бързата храна?
В Древен Рим били популярни закусвалните термополии. Те предлагали греяно вино, печени сирена, леща, ядки и месо. Вградени в плотовете големи съдове съдържали сушени и студени храни, които можели да бъдат претоплени за клиентите. Тези места основно предлагали храна „за вкъщи“, но по-изисканите заведения разполагали и със седящи места. В Древен Рим дори съществувала рецепта за наденица, подобна на хамбургер, но вероятно този деликатес не се е продавал в обикновените улични заведения.
Имали ли са римляните ресторанти?
Не по начина, по който ги разбираме днес. Освен закусвалните е имало и малко по-изискани заведения, подобни на барове или таверни. Въпреки това официалните вечери обикновено се провеждали в частни домове, а не в обществени ресторанти.
Кое е най-странното нещо, което римляните са яли?
Римската аристокрация обичала да демонстрира богатството си с екзотични ястия. Сред тях били редки птици като папагали, пауни, фламинго и дори щрауси, които се считали за луксозен деликатес.
Днешната италианска кухня прилича ли на римската?
Има известни прилики, но ключови италиански съставки и ястия липсвали в римската кухня. Например, пастата била въведена много по-късно, а доматите, царевицата и други култури не били познати в античността. Италианската пица може би води началото си от римските плоски хлябове и фокача, които често били гарнирани с маслини и сирене.
Въпреки тези разлики, основните съставки в римската и съвременната италианска кухня остават сходни – пресни морски дарове (риба, миди, стриди), подправени меса (колбаси, птиче и свинско месо), гарнитури от зеленчуци (боб, гъби, артишок, леща), зехтин и, разбира се, вино.
Като цяло, древните римляни се хранели с пълнозърнести продукти, зеленчуци, плодове и зехтин, като добавяли известни количества млечни продукти и постни протеини – начин на хранене, който много прилича на съвременната средиземноморска диета.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!