В даден момент от живота всеки от нас може да сънува кошмари.
Нападения от животни, катастрофи, падащи зъби и какво ли още не. Когато обаче това е честа ситуация, която се повтаря няколко пъти седмично и променя ежедневието ни, говорим за кошмарно разстройство.
Не всеки кошмар е разстройство, но разстройството се превръща в кошмар. Звучи като игра на думи, но е важно да разберете разликата.
Кошмарите се преживяват като сънища, които предизвикват неприятни емоции (страх, безпокойство, тъга, мъка). Те изглеждат много реални и ярки. Поради тази причина, когато се събудим, имаме ясни спомени за дискомфорта и може да изпитаме трудности да заспим отново.
При тази ситуация страхът присъства непрекъснато и влияе върху ежедневните задължения и благополучие. Тоест не е нещо ограничено в определен момент, а е продължително във времето.
Някои от симптомите на кошмарно разстройство са следните:
- През деня си спомняте кошмара. Трудно ви е да се изключите от него и при предизвикването му отново изпитвате дискомфорт. Може също да имате затруднения да се концентрирате и да продължите задачите си.
- Изпитвате изтощение и умора, тъй като не сте успели да се наспите качествено през нощта.
- Имате промени в настроението като раздразнителност, апатичност или мъка.
Кошмарите могат да функционират като индикатор или предупредителен знак за нещо друго, което ни се случва, като тревожност, стрес, травма или депресия.
Например кошмарите се считат за един от начините, по които мозъкът се опитва да обработи посттравматичния стрес.
Интензитетът на изживяното преживяване е толкова силен, че когато сме будни неговата "обработка" или "трансформация" е по-трудна.
От друга страна, за да се идентифицира произходът на кошмарното разстройство, е необходимо да се уточни дали е имало промени в диетата, в ежедневието и навиците, дали е настъпило някакво конкретно събитие и т.н. Безсънието също е фактор, който предразполага към кошмари.
В този смисъл, за да се говори за това разстройство, е необходима диференциална диагноза.
Например, не може да бъде диагностицирано, ако се появи едновременно с употребата на вещества или ако има скрито психично разстройство.
Има различни препоръки, които трябва да се вземат предвид, за да се преодолее кошмарното разстройство. Някои от тях са следните:
Направете медицинска консултация
По този начин ще можете да определите дали има някаква медицинска причина, която да влияе на вашия сън. Например, кошмари могат да се появят заедно с коронарна болест на сърцето.
Погрижете се за нощното си хранене
Качеството на съня зависи и от храненето в последния час на деня, от консумацията на алкохол или друг вид субстанция. За насърчаване на добрия сън се препоръчва лека вечеря поне два часа преди лягане.
Обърнете внимание на рутината си
Един от начините за постигане на спокоен сън е предварителната подготовка. Например, опитвайки се да се придържате към рутина на лягане и ставане по едно и също време. Възможно е също да практикувате някои дихателни и релаксиращи упражнения.
Поискайте професионална помощ
Можете да започнете психологическа терапия, за да развиете умения за справяне със стреса и за разрешаване на проблеми, за излекуване на рани от миналото и други.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!