В идеоигрите и електронните спортове продължават да стават все по-популярни в целия свят, което кара все повече хора на различна възраст да вземат контролери. Въпреки това, с този скок в популярността и приемането могат да се появят някои по-малко известни проблеми. За повечето от нас гейминг навиците ни не оказват непременно влияние върху здравето ни - но това не означава, че игрите не оказват собствено напрежение върху организма.
Разбира се, игрите и електронните спортове не са толкова физически натоварващи, колкото повечето традиционни спортове, но все пак могат да доведат до наранявания от износване. "Палецът на геймъра" е често срещан пример за това.
Въпреки че "геймърският палец" звучи като специфичен за света на компютърните игри, той не се ограничава само до геймърите. Вместо това всеки, който извършва повтарящи се движения с палеца си, може да го развие, включително хората, които пишат много текст или многократно вдигат тежки предмети. При геймърите и играчите на електронни спортове, независимо дали използват конзола, компютър или мобилен телефон, часовете, прекарани в почукване по клавиатурите, въртене и захващане, могат да ги направят склонни към този проблем.
What Is Gamer’s Thumb?https://t.co/Ywfr8YHGCN
— IFLScience (@IFLScience) June 10, 2024
Техническото наименование на състоянието е "теносиновит на дьо Квервен". Това е травма от прекомерна употреба, подобна на синдрома на карпалния тунел и тригерния пръст, която причинява възпаление на сухожилията на палеца и обвивката, която ги заобикаля. Смята се, че причината за това са повтарящите се движения, свързани с хващането, стискането и притискането, които водят до удебеляване на сухожилията и затрудняват плавното им движение през обвивката.
Повтарящите се движения могат да доведат до болка и чувствителност в основата на палеца. Понякога това може да бъде придружено от допълнителна болка по радиалната страна на китката - страната, където се намира палецът. Някои хора могат също така да изпитват затруднения при движението на палеца, особено когато се опитват да хванат или стиснат нещо.
Когато болката се появи, тя може лесно да попречи на ежедневните дейности. Пренасянето на предмети или извършването на на пръв поглед прости задачи като отварянето на буркани може да стане болезнено.
Ако се остави да прогресира без лечение, болката може да започне да оказва влияние върху представянето и изживяването ви в игрите поради болката и нарушеното движение.
Ако имате подобни симптоми, е добре да потърсите медицинска помощ. Колкото по-дълго проблемът продължава без грижи, толкова по-лошо може да стане. В някои случаи болката може да се разпространи по-дълбоко в палеца или надолу по предмишницата и движението също може да стане по-болезнено.
По време на прегледа Вашият лекар вероятно ще прегледа палеца и китката и може да поиска рентгенова снимка на областта на ръката и китката. Ако диагнозата е положителна, лечението ще се съсредоточи върху облекчаване на болката и възстановяване на функцията на ръката и китката. В тежки случаи лекарят може да препоръча операция.
Нехирургичното лечение включва прием на противовъзпалителни лекарства, които помагат за облекчаване на отока и дискомфорта. Кортикостероидните инжекции също са опция в някои случаи и могат да помогнат за намаляване на болката и възпалението. Лекарят може също така да препоръча обездвижване на палеца и китката с корсет или шина, което ще помогне да се предотврати по-нататъшното влошаване на засегнатата област.
В много случаи лечението на "геймърския палец" е лесно с помощта на лечение. Най-добрият начин да избегнете проблема обаче е да избягвате продължителни периоди на игра и да правите почивки между сесиите. Това ще ви помогне да предотвратите нараняване и ще ви позволи да се наслаждавате на игрите без проблем.
Съдържанието на тази статия не е предназначено да замени професионален медицински съвет, диагноза или лечение. Винаги се обръщайте към квалифицирани здравни специалисти с въпроси, които може да имате по отношение на медицински състояния.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!