До каква степен всеки един от вас вярва на спомените си? Оказва се, че много хора с години помнят неща, които всъщност не са се случили. Напоследък все по-често се споменава ефектът „Мандела“ – феноменът на колективната памет. В някои моменти мозъкът ни може да ни предаде и макар да се сигурни, че нещо се е случило по определен начин, всички факти да говорят обратното.
Някои хора твърдят, че при ефекта „Мандела“ има нещо повече от обикновено смущаване на паметта.
Голям брой хора вярват, че дадено събитие се е случило, въпреки че в действителност не е. Терминът е въведен от изследователката Фиона Брум през 2009г. Тя отишла на конференция, където разговаряла с различни хора. В един момент дискусията се насочила към темата за Нелсън Мандела. На него е кръстен и ефектът. Той е известен борец за правата на чернокожите и е един от президентите на Южна Африка. През 2013г. по всички медии се разпространява новината за неговата смърт и тогава хиляди хора остават безкрайно изненадани. Според техните спомени той е починал в затвора през миналия век и дори са убедени, че са слушали прощалната реч на бившата му съпруга.
Една от версиите за появата на ефекта „Мандела“ е склонността на хората да предават информация в изкривена форма (понякога неволно). Когато разказва нещо на събеседника, човек може да преувеличи, разкраси или дори да измисли факти, за да направи историята по-ефективна.
Примери за явлението:
1. Монокълът на г-н Монополи
Спомнете си корицата на популярната поредица от игри Монополи. На нея е изобразен капиталист с мустаци, бастун и цилиндър. Той носи ли монокъл? Ако според вас отговорът е „да“, значи сте си паднали по ефекта на Мандела. Всъщност талисманът на играта, чието име е г-н Монополи, има отлично зрение.
2. Kit Kat
Всички сме чували и пробвали този десерт. Името му върху опаковката се изписва заедно, а не с тире, независимо от езика. Мнозина твърдят, че този начин на писане е нов, но всъщност това е единственият правилен вариант.
3. „Люк, аз съм баща ти“
Един пример за любителите на „Междузвездни войни“. Всички знаем паметната реплика в "Империята отвръща на удара", в която Дарт Вейдър казва на Люк Скайуокър "Не, аз съм твоят баща". Оказва се, че изключително голям брой хора смятат, че всъщност е казал "Люк, аз съм баща ти".
4. Опашката на Пикачу
Много фенове на Покемон помнят Пикачу, най-незабравимият покемон, с малък черен връх на опашката. Ами, оказва се, че това не е така.
5. Огледалце, огледалце
Огромна част от хората помнят злата кралица в "Снежанка и седемте джуджета" да застава пред огледалото си и да казва "Огледалце, огледалце от стената", но ако отново гледате която и да било версия на филма, ще разберете, че тази фраза никога не е казвана. Всъщност истинската фраза е "Вълшебно огледалце от стената".
6. Лога на известни марки автомобили
Повечето хора си спомнят логата на Ford, Volvo и Volkswagen с по-малко детайли, отколкото всъщност са. Това е отличен пример за объркване. Възкресявайки спомените за появата на тези лога, мозъкът изтрива незначителни детайли.
Още от автора:
Шест начина да караме колата си по-икономично
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!