Н а 3 ноември 1888 г. вечерта e започнала като всяка друга в Южна Англия. Селскостопанските животни са били прибрани в кошарите и заключени зад портите на пасищата. Около 8 вечерта обаче хората в Оксфордшър чуват неочаквани шумове — мощен тропот пред домовете си.
Онези, които поглеждат навън, за да разберат причината за този какофоничен звук, стават свидетели на едно от най-загадъчните събития в историята: Голямата овча паника от 1888 г.
В тази нощ десетки хиляди овце внезапно изпадат в истерия и хукват панически, разбивайки огради и прегради. На сутринта фермерите откриват, че животните им са разпръснати на километри от местата, където са ги оставили.
Местен фермер описва събитието в научно списание, подчертавайки неговия мащаб. Той посочва, че инцидентът е засегнал огромна площ от над 500 квадратни километра и че подобна паника е обхванала почти всички стада в района.
Using a drone, photographer Lior Patel captured this timelapse of sheep running across a meadowpic.twitter.com/udMVvJz4Zc
— UberFacts (@UberFacts) March 31, 2022
Една възможна причина е, че може би овцете са били силно уплашени от кучета или дива лисица. Овцете са много плашливи животни, а когато са преследвани от куче или лисица стават изключително стресирани.
Това може да предизвика това, което е известно като “овча паника.” Овцете се паникьосват от силен стрес, причинен от страх, който може да бъде толкова поглъщащ, че да доведе до смърт или спонтанен аборт. Въпреки че това звучи правдоподобно, не е възможно всички стада в район от 520 квадратни километра да се изплашат от куче или лисица едновременно.
Фермерите, търсейки по-широкообхватен феномен, са се чудили дали някакво атмосферно събитие не е причинило Голямата овча паника. Силен гръм, драстични промени във времето, вибрации от земетресение или падане на метеор на Земята биха били ужасяващи за животните.
Но нищо подобно не се е случило в нощта на 3 ноември 1888 г. Времето е било тихо, но нощта е описвана като “много тъмна” с периодични светкавици. Могат ли хиляди овце да се ужасят от тъмното едновременно?
Овцете са винаги са нащрек, търсейки заплахи, които могат да им навредят. Техните сетива за обоняние, зрение, звук, допир и вкус са невероятно остри, което ги прави свръхсензитивни за околната среда, другите членове на стадото и себе си.
Овцете също имат много силен инстинкт да се следват една друга. Те знаят, че има сила в числеността и бягането в голяма, стегната група далеч от хищник може да попречи на някоя от да бъде хваната. Инстинктът за стадо може да варира според породата, но всички овце ще се събират заедно, което може да бъде опасно.
През 2006 г. в Турция около 400 овце умират, падайки, след като последват една овца, която се опитва да пресече дълбоко дере. Когато става въпрос за Голямата овча паника от 1888 г., дали това събитие е било предизвикано от една изплашена овца, а останалата част е последвана поради техните естествени инстинкти и стаден манталитет?
Въпреки че никой не можеше да определи причината за Голямата овча паника от 1888 г., те бяха още по-объркани, когато подобна паника настъпи през 1889 г. и отново през 1893 г. в регионите Рединг и Оксфордшир.
Натуралистът Оливър Върнън Аплин е предположил, че необичайната тъмнина може да е уплашила овцете до степен, в която техните инстинкти за оцеляване да се задействат и да предизвикат масова паника.
Алпин е вярвал, че въпреки че овцете могат да виждат в тъмното, пълният мрак може да накара животните да се почувстват в капан и да се уплашат. Алпин обясни, че всички овце, натъпкани в кошара, ще започнат да се паникьосват и ще започнат да се движат.
Всичко, което би било необходимо, е една овца да започне да избяга и това би предизвикало домино ефект цялото стадо ще се паникьоса и ще бърза да избяга от невидима опасност, която чувства, че ги преследва.
Въпреки теорията на Аплин, която обяснява паниката на едно стадо, остава загадка как хиляди овце на такава голяма площ са изпаднали в паника едновременно.
Странното е, че подобни паники настъпват и през 1889 и 1893 г. в същия регион, но никой не успява да открие категорична причина.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!