П рез последните години сме свидетели на процъфтяващо социално движение за приемане на асексуалността. Виждаме също така повече асексуални герои да се появяват в предавания като Heartstopper и Sex Education.
Въпреки това асексуалността остава широко неразбрана. И така, какво означава това?
It's ACE awareness week! What does it mean to be asexual? #AceWeek2021 🏳️🌈🏳️⚧️ pic.twitter.com/dhQrshY6vv
— Whittington LGBTQ+ Network (@WhitLGBT) October 25, 2021
Асексуалността означава човек да има слабо или никакво сексуално привличане. Това обаче не означава, че всички хора, които се идентифицират като асексуални, или както се нарича съкратено „асо“, никога не изпитват сексуално привличане или никога не правят секс.
Хората, които се идентифицират като асексуални, може да изпитват силно романтично привличане към някого, но не и сексуално привличане. Други може да намират секса за удоволствие, но рядко се чувстват привлечени от друг човек.
Съществуват и вариации на асексуална идентичност, които също се вписват в класацията на асо. Такива са хората, които се идентифицират като демисексуални, например. Те изпитват сексуално влечение само към хора, с които имат силна емоционална връзка.
В целия спектър от идентичности на асексуалността много хора имат романтични или сексуални връзки. За други сексът просто не е част от живота им.
Асексуалната идентичност пресича и други сексуални или полови идентичности. Някои асексуални хора се идентифицират като странни, транссексуални или различни по пол.
Колко хора се идентифицират като асексуални?
Асексуалността, като сексуална идентичност или ориентация, беше включена в широкомащабни проучвания едва наскоро. Така че данните са ограничени.
“Asexuality has always been part of human sexual diversity.” https://t.co/GEUbk0vPr3
— Bernard Lane (@Bernard_Lane) November 19, 2023
Анализът на информацията от британско проучване сред населението от 2004 г. установи, че 1% от респондентите са посочили: „Никога не съм се чувствал/а сексуално привлечен/а към някого“. Тази мярка обаче може да не е точна, тъй като много асексуални хора не биха се съгласили, че „никога“ не са изпитвали сексуално привличане.
През 2019 г. голямо австралийско проучване на общностите на лесбийките, гейовете, бисексуалните, транссексуалните, куиър, интерсексуалните и асексуалните (LGBTQIA+) показа, че 3,2% от извадката са идентифицирани като асексуални.
The Asexual Visibility and Education Network, международна онлайн мрежа, има повече от 120 000 членове.
Кога асексуалността се превърна в социално движение?
Асексуалността винаги е била част от човешкото сексуално разнообразие. Въпреки това, движението за установяване на асексуалността като сексуална идентичност и изграждането на общност около това има своите корени в началото на 2000-те години.
Възходът на интернет технологиите създаде платформа за свързване и организиране на асексуални, лесбийки, гейове, бисексуалните и транссексуалните активисти за правата им.
Асексуалността, като идентичност, стои редом с хетеросексуалността, хомосексуалността или бисексуалността като описание на себе си.
Въпреки това, значението на определянето на асексуалността като „идентичност“ често се разбира погрешно или се критикува на базата на това, че много хора изпитват ниско или никакво сексуално желание в някои периоди от живота си.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!