В еднага щом чуете за нещо наистина сладко и вкусно, в мислите ви се появява шоколад, нали така? Всеки един от нас посяга към него от време на време, за да засити сетивата си. Представете си обаче, че има хора, които не могат да се насладят да тази емоция, защото са алергични към вкусния десерт.
Шоколадовата алергия е спорен и сложен въпрос. Симптомите на алергията обикновено се приписват на съставки като мляко, ядки или никел, а не на самото какао.
Какаото е основната съставка на шоколада.
В 100 грама има 20,4 грама протеини, 25,6 грама мазнини, 11,5 грама въглехидрати, минерали като фосфор, калций и желязо, наред с други вещества.
Сега има различни видове шоколад, вариращи от черен, с повече от 80% съдържание на какао, до бял, без чисто какао, с мляко и захар. Всички тези елементи могат да са потенциални източници на алергия.
Фактори като генетиката и микробите, които имаме в червата си, участват в податливостта към развитие на хранителни алергии. Говорим за алергия, когато консумацията на шоколад или неговите компоненти винаги предизвиква необичаен отговор от страна на имунната система.
При класическата алергия молекулите на имуноглобулин Е, освободени в отговор на храна, се свързват с рецептори на клетки като мастоцити и базофили и се отделят вещества като хистамин. Това е причината за бързата проява на алергични реакции, вариращи от кожен обрив до анафилаксия.
Симптомите на хранителни алергии, включително към шоколад, засягат почти всеки орган в тялото. По кожата може да се появи уртикария със сърбеж и зачервяване с различна степен.
В по-тежки случаи може да има генерализиран оток или подуване, наречено "ангиоедем". Това може да бъде опасност за живота, когато засяга дихателната система.
Стомашно-чревни симптоми, започващи с гадене и лека коремна болка, са чести. Обикновено последват повръщане и диария.
Признаци на алергичен ринит, като повишена секреция от носа и сърбеж, са придружени от кашлица. Освен това може да има сърдечно-съдови усложнения, като внезапно спадане на кръвното налягане и циркулаторен колапс.
Най-честите храни, причиняващи алергии, са мляко, яйца, ядки, пшеница, соя и риба. От своя страна продуктите, съдържащи тези съставки, предизвикват реакции.
Лечението на алергията към шоколад има няколко направления. Медикаменти като антихистамини и кортикостероиди са полезни за облекчаване на симптомите. Въпреки това, в случай на анафилаксия, лечението на първа линия е епинефрин или адреналин.
В дългосрочен план най-важното е да избягвате храната, която причинява алергията, тъй като храненето може да бъде проблематично. Помощта на диетолог винаги е препоръчителна.
Друг вариант е имунотерапията. Пациентът бива поставен в контакт с малки нарастващи количества от храната, която причинява алергията, докато се постигне поносимост.
Поради мултифакторния характер на хранителните алергии, тяхната профилактика е постоянен обект на изследване. Ако усетите някакво неразположение след консумация на шоколад или каквато и да е било друга храна, не се колебайте да се консултирате с лекар.
Още от автора:
Съвети за справяне с емоционалното хранене
Любима суперхрана: Какви са ползите от консумацията на киноа
Какво са прости и сложни въглехидрати
Пет здравословни ползи от пъпеша и три вкусни рецепти
За лятото: Пет начина да си направите студено и разведряващо кафе
Спасители в горещините: 3 разхлаждащи рецепти с диня
Здравословно: Четири вкусни рецепти с авокадо
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!