В арицела или лещенка е вирусна инфекция, която се разпространява много лесно сред хората.
Човек може да се зарази от болен при ръкуване или докато е с него в една стая. При варицелата, макар и рядко, настъпват някои усложнения, които са вследствие на реакция на имунитета, вирусни или бактериални инфекции и се наблюдават при 2 - 6% от пациентите. Може да засегне всеки един орган в нашето тяло, но най-често води до респираторни, неврологични или кожни проблеми.
Варицела при децата
Едно от усложненията, които могат да възникнат, когато дете боледува от варицела е инфекция на кожата. Тя може да се получи, ако детето се чеше и спука мехурите на везикулите. Бактериалната инфекция се получава при контакта на разранената кожа на болното дете и ръцете, ако са замърсени. Тъй като от една страна пъпките сърбят и децата изпитват необходимост да се почешат, а от друга са източник на зараза е изключително важно сърбежът да се облекчава и да се спазва много стриктна хигиена.
С цел избягване на белези по кожата за цял живот се препоръчва лезиите въобще да не се докосват с голи ръце или нестерилни материали.
Чудесно ще бъде, ако убедите детето да носи ръкавици или да изрежете много добре ноктите му. Ако все пак някое мехурче се спука, може да измиете с вода и сапун мястото и да не го докосвате повече, за да не се превърне в дупка в кожата. След къпане може да оставите кожата на детето да изсъхне сама, за да не допирате тялото в хавлия. Това леко ще успокои сърбежа и ще предотврати навлизането на микроби от хавлията или пренасяне на бактерии на варицела върху хавлията.
Други съветват след банята да се нанесе бебешка пудра или друго подходящо средство, което успокоява кожата и спомага мехурчетата да завехнат по-бързо.
Обикновено варицелата протича леко при малките деца, но ако детето поддържа висока температура над 38, 5 градуса в продължение на 2-3 дни, трябва да потърсите отново педиатър и да следите освен състоянието на пъпките, също и цялостното развитие на болестта – възможно е детето да диша трудно, да има непрестанно и силно главоболие, да получава схващания на врата и др. Ако се прояви някои от тези симптоми, е добре да уговорите консултация с лекуващия лекар.
Смята се, че ваксинацията е един от вариантите за превенция от заразяване както от варицела, така и от развитие на херпес зостер в по-късна възраст.
Варицела при възрастните
Значително по-тежко протича варицелата при възрастните.
Хората над 45 годишна възраст се хоспитализират много по-често от децата до 14 години, а леталният изход за тази възраст е по-висок. При тях разчесването на пъпките и спукването на мехурите по-често води до трайни белези. Останалите неудобства са висока температура, силно главоболие и цялостно неразположение на духа и тялото, изискването за физическа изолация, неработоспособност.
Свободно разпространяващият се варицелен вирус поставя в риск пациенти с анамнеза за злокачествени заболявания и такива на лечение със стероиди и имуносупресори, хора, живеещи с ХИВ и пациенти с трансплантирани органи, поради намаления клетъчен имунитет. Пациенти с потиснат имунитет или с имунен дефицит при контакт с варицелния вирус боледуват по-тежко и имат по-висока смъртност в сравнение с лицата с незасегнати от заболяване или лечение имунитет. Например пациенти с ревматологични или гастроинтестинални заболявания, които се лекуват с антагонисти на тумор некротизиращия фактор (TNF), са с повишен риск за по-тежко протичане на първична варицелна инфекция в сравнение с общата популация.
Над 95% от имунокомпетентните лица (тези, които са преболедували варицела), навършили 50 години и серопозитивни за варицела зостер вирус, са в риск от развитие на херпес зостер. Доживотният риск от развитие на херпес зостер достига 30%.
Почти всички хора изкарват варицела през живота си.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!