И слямът е една от основните световни религии, но въпреки това тя често остава неразбрана и е обект на различни спекулации. Истината е, че ислямът е тясно свързан с християнството и юдаизма и споделя с тях редица общи идеи и ценности. В следващите редове можете да научите няколко любопитни факта, свързани с тази религия.
- Ислямът е втората най-разпространена религия след християнството. По света има около 1,8 млрд. мюсюлмани. Статистиката сочи, че с оглед на естествения прираст в страните, изповядващи тази религия, тя се разраства с бързи темпове и до няколко десетилетия може да изпревари християнството.
- Христос се споменава в свещената книга на мюсюлманите – Коранът. В нея пише, че той е роден от девица и е велик пророк. Друга любопитна подробност е, че единствената жена, чието име се споменава в Корана, е майката на Христос – Мария. Всъщност, името й се споменава по-често в Корана, отколкото в Новия завет.
Someone analysed the Bible and Quran to see which is more violent https://t.co/xmyQ9mQC3n
— The Independent (@Independent) August 10, 2017
- Мюсюлманите вярват, че през вековете на Земята са изпратени общо над 124 000 пророци. Първият от тях е Адам, а последният – Мохамед. Имената на едва 25 от тях се споменават в Корана.
- Аллах – върховното божество в исляма, има 99 имена, като всяко едно от тях има различно значение. Сред тях са Ал-Рахман – „Милостивият“, Ал-Азиз – „Могъщият“ и Ал-Хафи – „Покровителят“. Самата дума "Аллах" означава „Богът“.
- Ислямският календар е с 11 дни по-кратък от Григорианския, който се използва в почти цял свят. Причината е, че ислямският календар е базиран на лунните фази, докато в основата на Григорианския стои времето, за което Земята обикаля около Слънцето. Освен това, според ислямския календар в момента е 1442 г. Причината е, че той започва от 622 г. сл. Хр., когато Мохамед напуска Мека и се отправя към Медина.
Right-wing activist complains about a 'halal shop' in Ireland and it backfired badly https://t.co/JbAqqBCbwV
— The Independent (@Independent) July 30, 2019
- Ислямският закон дели храните на три вида: Халал (храни, които могат да бъдат консумирани), Маркух (храни, които са позволени, но не са препоръчителни) и Харам (храни, които са забранени. В тази група влизат свинското, продукти от месоядни животни, някои видове сирене, както и алкохолът).
- Една от често срещаните заблуди, свързани с Исляма, е, че думата „джихад“ означава „свещена война“. Това не е така – в буквален превод тя означава „стремя се“, „полагам усилие“. Думата име две значения – вътрешна духовна борба („голям джихад“) и борба срещу враговете на Исляма („малък джихад“). Изразът „свещена война“ пък не присъства нито веднъж в оригиналния текст на Корана.
- Много хора свързват Исляма с неща като тероризъм и извършването на самоубийствени атентати. Истината е, че за мюсюлманите подобни престъпления са грях, а не добродетел. Затова и опитите на някои екстремистки групировки да оправдаят своите действия с написаното в Корана се отхвърлят категорично от всички ислямски духовници.
This latest sign of women's pent-up desire to work comes amid huge social changes sweeping the Saudi Arabia as Crown Prince Mohammed bin Salman seeks to turn around the oil-dependent economy and return it to more "moderate" Islam https://t.co/xTCbZfpi9N
— NBC News (@NBCNews) February 1, 2018
- Практиката лицата на жените да бъдат покривани става популярна няколко века след смъртта на Мохамед. Това е имало символично, а не религиозно значение – по този начин те демонстрирали своя обществен статут. Ограничаването на правата на жените е нещо, което на практика е в разрез с правилата на исляма. В тази връзка често споменавани са следните думи на Мохамед: „Най-възвишените сред вас са онези, които се отнасят добре със своите съпруги“.
- Въпреки че ислямската религия често е асоциирана с арабския свят, статистиката сочи, че едва 15% от мюсюлманите са араби. Страната, в която живеят най-много хора, изповядващи тази религия, е Индонезия. Там живеят около 220 млн. мюсюлмани. На второ място е Индия, която е дом на близо 200 млн. мюсюлмани.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!