17

М истерията и интригите са присъщи за Светия престол. Хората винаги ще се чудят какво замислят религиозните власти зад затворените врати на Ватикана и какви съкровища се крият там.

Въпреки твърденията, че папата има доказателства за съществуването на извънземни и, че има демони в катакомбите,

истината за тайните архиви е много по-реалистична. Ето защо е и много по-интересна.

От писани на ръка писма от исторически личности като Мери, кралицата на Шотландия и Ейбрахам Линкълн, до папски були* отлъчващи Мартин Лутер от римокатолическата църква, съдържанието на архивите би шокирало всеки учен.

Но защо са толкова строго пазени? В действителност в тези архиви няма доказателства за съществуването на извънземни, които Ватиканът крие от обществеността, а по-скоро документи, които могат да докажат, че Църквата е била съучастник в терора на Мусолини и вероятно дори в антисемитските действия на нацистите.

Archivum Secretum

Истината за тайните архиви идва от грешен превод от латински. Истинското име на архивите на Ватикана е Archivum Secretum Apostolicum Vaticanum. „Secretum“ от латински не се превежда като „тайно“, както някои предполагат. По-точният превод е „лично“ или „частно“. Архивите всъщност са съставени от лични писма и исторически записи на папите от последните четири века.

Архивите са създадени от папа Павел V. Той очевидно е усещал историческото значение на папската кореспонденция и е знаел, че такива документи трябва да бъдат съхранени. Все пак според манталитетът през XVII в. Обикновените хора не трябва да бъдат запознати с думите, разменяни между папи и крале. И така, архивите се държат под ключ.

Достъп до тайния архив

Едва през 1881 г. папа Лъв XIII позволява на изследователи да разгледат част от съдържанието на архива. Но никак не е било лесно човек да разгледа документите, а процедурата не се е променила много през последните 200 години. На първо място – на журналисти, студенти и историци любители не се дава достъп.

След като заинтересована страна докаже, че той или тя е достатъчно сериозен учен, се дават пълномощия, които трябва да се подновяват на всеки шест месеца. За да влезе в архивите, „учени влизат през Porta Sant’Anna, минават швейцарските гвардейци, минават през Cortile del Belvedere и представят пълномощия“.

След като бъдат допуснати, учените трябва да кажат кои конкретни документи искат да прегледат. Те имат право да искат само по три документа на ден. Така че, вместо да могат да разглеждат съдържанието на архива, те трябва да избират статии от каталози, в които статиите са написани на ръка на италиански или латински. Тези каталози са доста внушителни, като се има предвид, че архивите съдържат „80 км стелажи с документи, датиращи от осми век насам.

Ако след само няколко минути ученият осъзнае, че това, което търси не е в получените папки, той приключва за деня. Компютрите са позволени, но не е и фотографирането, така че учените прекарват по-голямата част от времето си в читалнята във водене на записки.

Исторически съкровища в архивите на Ватикана

Ако човек има късмета да получи достъп до архивите на Ватикана, той или тя ще може да разгледа такива исторически съкровища като:

  • Свитък с дължина 60 метра, който съдържа протоколите от съдебните дела срещу рицарите тамплиери, продължили няколко години, започвайки през 1307 г.
  • Inter caetera, папската була, издадена от папа Александър VI през 1493 г., която разделя света между испанците и португалците.
  • Писмо от Микеланджело до папа Юлий II
  • Папска була, издадена от папа Лъв X през 1521 г., с която отлъчва Мартин Лутер
  • Петицията от 1530 г., с която Хенри VIII иска от папа Климент VII да анулира брака му с Катерина Арагонска и която съдържа подписите и печатите на над 80 английски лордове и духовници (папата отказва)
  • Писмо до папа Сикст V от Мери, кралицата на Шотландия, с молба Църквата да се намеси, малко преди екзекуцията ѝ
  • Бележки, свързани с процеса срещу Галилей през 1633 г.
  • Писмо от папа Климент XII до Седмия Далай Лама с молба за защита на францискански мисионери в Тибет
  •  Писма от Ейбрахам Линкълн и Джеферсън Дейвис (и двете написани през 1863 г., нито един от двамата католици) в усилията им папа Пий IX да заеме стараната на Съюза или на Конфедерацията по време на гражданската война в САЩ

Папа Пий XII в съюз с нацистите

Дейвид Керцер, историк от университета Браун, успява да изследва документи от управлението на папа Пий XII (1922-1939). Неговото заключение е, че папата е „сключил сделки с Мусолини, за да защити интереса на Църквата в замяна на мълчание за спонсорирания от държавата антисемитизъм“. Папа Франциск беше притискан да направи достъпно съдържанието на архивите, свързано с папа Пий XII, за да може светът най-сетне да узнае за неговата връзка с нацистите.

Някои казват, че той е подкрепял Хитлер, или по начин, подобен на църковната подкрепа на Мусолини, или може би дори е оказвал по-съществена подкрепа. Други казват, че папата е работил срещу нацистите и е помогнал да се скрият евреите и други обекти на нацистка агресия.

През март 2020 г. папа Франциск предостави „основната документация за понтификат** на Пий XII“ на разположение на историците, заявявайки, че църквата „не се страхува от историята“. Когато изследователите се събраха тази година на уебинар, за да обсъдят оценката си на архивите досега, те заявиха, че „вероятно ще са необходими години, за да се оцени материалът, предоставен от Ватикана“.

Архивите са по-малко „тайни“?

Според папа Франциск Ватиканските архиви вече не са „тайни“, а „апостолски“. През 2019 г. той реши да промени вековното име на Archivum Secretum Vaticanum, Ватиканския секретен архив, на Ватиканския апостолически архив защото, съобщават Vatican News, „на латински и secretum (което означава отделен, частен), и apostolicum (тоест принадлежащ на domnus apostolicus, който е само папата) се отнасят до една и съща реалност, дори юридическа“.

Папата взе решението си въз основа на необходимостта да се отговори на съвременната „чувствителност“, която често свързва думата secretum с идеи за мистерии и скрити артефакти, заключени в трезори.

Независимо от това, архивите на Ватикана остават частни архиви на папата – „подчинени единствено на него и на неговото изключително управление“, както посочват Vatican News.


*Була е основен папски документ с оловен печат, съдържащ разпоредба или послание от един папа до други църковни или светски дейци. Булите са най-разпространени и използвани през Средните векове, като след XV век се издават много по-рядко.

**Понтификат според съвременното разбиране на този термин, е периодът на управление на папата – от деня на интронизацията му, след като е избран от конклава, до момента, в който той престава да бъде папа поради смърт или абдикация

Коментари 17
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

17 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>КС образува дело по искане на президента</p>

Конституционният съд образува дело по искане на президента

България Преди 22 минути

КС ще се произнесе за втори път по тези въпроси

Разминаване между ЕК и Австрия за България в Шенген

Разминаване между ЕК и Австрия за България в Шенген

Свят Преди 27 минути

Австрия готви нови условия за България и Румъния

Евгений Иванов: Не трябва да мълчим, трябва да бъдем обединени

Евгений Иванов: Не трябва да мълчим, трябва да бъдем обединени

Любопитно Преди 1 час

Българският и международен бизнес и гражданско общество заедно за по-добра среда

Почина бившият министър от кабинета на Блеър Джон Прескот

Почина бившият министър от кабинета на Блеър Джон Прескот

Свят Преди 3 часа

Прескот бе един от най-колоритните министри в кабинета на Блеър

Нападнаха къщата на Жерар Пике в Каталуния (ВИДЕО)

Нападнаха къщата на Жерар Пике в Каталуния (ВИДЕО)

Свят Преди 3 часа

Домът му беше надраскан с надписи от активисти на лявата младежка организация Arran

Църквата "Свети Петър" в Люцерн

Дигитален Исус изповядва богомолци в Швейцария

Любопитно Преди 3 часа

Поне две трети от хората, които са говорили с дигиталния Исус, излизайки от изповедалнята споделят, че са имали „духовно“ преживяване

Морски съревнования решават съдбата на племената в “Игри на волята”

Морски съревнования решават съдбата на племената в “Игри на волята”

Любопитно Преди 4 часа

Ще успеят ли Храбрите да се спасят от сигурни елиминации?

Унгария ще разположи система за ПВО край Украйна

Унгария ще разположи система за ПВО край Украйна

Свят Преди 4 часа

Будапеща: Все още вярваме, че възможно най-скоро ще има мир чрез дипломация

<p>Шокиращо лечение на трансджендър със 7&nbsp;сеанса с електрошок</p>

Подложиха трансджендър на терапия с електрошок, за да “излекуват” хомосексуалността му в Китай

Свят Преди 4 часа

Почти един от всеки петима транссексуални младежи в Китай съобщава, че е бил принуждаван от родителите си да се подлага на подобни практики

,

София, 1973 г.: Загадъчният "инцидент" с Енрико Берлингуер

България Преди 4 часа

Каква е истината за загадъчния "инцидент" с Енрико Берлингуер в София през 1973 година четете в следващите редове

Разнообразни таланти провокират усета на Орлин Горанов в “Пееш или лъжеш”

Разнообразни таланти провокират усета на Орлин Горанов в “Пееш или лъжеш”

Любопитно Преди 4 часа

Ще успеят ли Наско от Б.Т.Р. и Мариана Попова да помогнат на певеца?

Папа Франциск

Папата ще канонизира първи светец от поколение Y

Любопитно Преди 4 часа

Карло Акутис, който почина от левкемия през 2006 г., беше наречен „Божият инфлуенсър“

Пожар гори в жилищна сграда в Свети Влас

Пожар гори в жилищна сграда в Свети Влас

България Преди 5 часа

Евакуирани са хора, към момента няма данни за пострадали

Бенямин Нетаняху

Международният наказателен съд издаде заповеди за арест за Бенямин Нетаняху, Йоав Галант и командир на "Хамас"

Свят Преди 5 часа

Израелският министър-председател Бенямин Нетаняху обвини Международния наказателен съд в антисемитизъм в отговор на заповедта

<p>Бурята &bdquo;Яри&ldquo; остави 80 хиляди без ток във Финалдния</p>

Бурята „Яри“ остави 80 хиляди без ток във Финалдния

Свят Преди 5 часа

Силните ветрове доведоха до проблеми с транспорта в страната

Звездите на One Direction се сбогуваха с Лиъм Пейн (СНИМКИ/ВИДЕО)

Звездите на One Direction се сбогуваха с Лиъм Пейн (СНИМКИ/ВИДЕО)

Свят Преди 5 часа

Лиъм Пейн бе погребан вчера на частна церемония в Бъкингамшир