С ъс сигурност имаме много причини да смятаме, че позитивното мислене носи редица плюсове за психиката ни. Няма нищо лошо да виждаме хубавото в една ситуация.
Това обаче се променя, когато започнем да обличаме в позитивизъм абсолютно всичко и по всяко време. Тогава вече преминаваме към токсична позитивност, която по никакъв начин не е полезна за нас. Напротив, тя дори се смята за вредна за здравето.
До какви последствия може да доведе прекаленият позитивизъм?
Има много изследвания, които показват, че позитивното мислене може да подобри благосъстоянието на духа ни. Вече десетилетия наред масовите медии рекламират ползите от позитивното мислене за психичното здраве и това се е превърнало в мантра.
Три разбирания за щастието, които ни правят нещастни
Позитивното мислене обаче не е изолирано явление и има други фактори, които влияят на доброто състояние на човека, като социална подкрепа и ефективност при справянето с различни ситуации.
Много е важно да разпознаем тези и други фактори иначе рискуваме да изпаднем в полето на токсичната позитивност, която произтича от убеждението, че позитивното мислене е единственото решение на всички проблеми.
Токсичната позитивност прокламира, че човек трябва да избягва на всяка цена изразяването на всякакви негативни емоции, а това може да има катастрофални последици за нас самите и за взаимоотношенията ни с хората около нас.
Примери
Пример за токсична позитивност е да кажете на някого, който е загубил дете, че „поне може да има други деца“. В тази категория се включва и отхвърлянето на всякакво притеснение, което довежда до изказвания, че „може да бъде и по-лошо“.
Рискове
Позитивното възприемане на нещата може да бъде безопасно за нас и околните, но токсичната позитивност може да ни накара да избягваме сериозни проблеми или да накараме другите да се чувстват критикувани и осъждани.
Негативните емоции са напълно нормални
Отрицателните емоции може да не са приятни, но ние ги изпитваме с причина и трябва да приемем, че те съществуват. Тревожността или страхът, например, ни предпазват от нараняване, докато тъгата може да сигнализира за загуба.
Игнорирането или потискането на негативните емоции няма да ги накара да изчезнат сами. Освен това говоренето за тях често ни помага да ги преодоляваме.
Как да се предпазим от токсичния позитивизъм
Нека започнем с някои начини да избегнем самоналожената токсична позитивност. Това се случва, когато натискът да бъдем постоянно положителни идва от нас самите, а не от другите.
- Откриване - Добра първа стъпка, която трябва да направите, е да признаете, че отрицателните емоции са нормални и че всички емоции, независимо какви са, са естествена част от човешкия опит и ежедневие.
- Не ги избягвайте - След като овладеете нагласата, че негативните емоции са нормални, следващата стъпка е да се научите как да не се опитвате да ги избягвате. Това, което можете да направите е да ги разпознаете, да се идентифицирате с тях и да приемете, че ги има изобщо.
- Поговорете с някого - Важно е също да говорите с другите за това, което чувствате, независимо дали емоциите ви са положителни или отрицателни (или някъде между тях). Това да се обърнем към близките си или специалист със сигурност ще помогне за преодоляването на проблема.
Важно е да знаем кои сме и да приемем, че всичко, което се случва е част от развитието на личността ни. Така можем да се справяме много по-добре със ситуациите, в които ежедневно попадаме.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!