И зграждането на различни навици за сън в работните и почивните дни, може да доведат до здравословни проблеми, сочи проучване.
Изследователи от Обединеното кралство установиха, че "социален джетлаг" (състояние, свързано с отпадналост, главоболие, безсъние, вследствие на нарушение на съня), може да доведе до здравословни проблеми. Хората в подобно състояние имат лош хранителен режим, обясняват експерти.
Силно нарушения сън и работата на смени, оказват отрицателно въздействие върху здравето. Изграждане на постоянен навик за лягане и събуждане в един и същи час, допринася за намаляване на риска от заболявания, посочват експерти и допълват, че подобен навик спомага да се храним балансирано.
Учени от King's College London, провеждат изследване с участието на 1000 възрастни. Те установяват, че дори 90-минутна разлика във часовия диапазон, в който си лягаме или се събуждаме, в ден от седмицата, може да повлияе неблагоприятно, на бактериите, които се намират в чревната флора.
Наличието на широк спектър от различни видове бактерии в храносмилателната система е наистина важно. Някои от тях са по-добри от други, те изпълняват ключова роля в предотвратяването на редица заболявания, обясняват специалисти.
A new study, published in the European Journal of Nutrition, suggests irregular sleep patterns may be linked to harmful bacteria in your gut https://t.co/X8KSRsx3Xh
— Sky News (@SkyNews) August 2, 2023
Експерти предупреждават, че ако спим по 5 часа на денонощие здравето ни може да се влоши. "Социалният джетлаг може да насърчи развитието на микробиота, която има неблагоприятен ефект върху здравето", казва Кейт Бермингам, автор на изследването и старши научен сътрудник по хранене в компанията за здравни науки.
Заспиването и събуждането по различно време през работните дни и уикенда е известно като "социален джетлаг". В проучването се посочва, че то засяга над 40 % от населението на Обединеното кралство и е най-често срещано сред тийнейджърите и младите хора. По думите на експери, състоянието "социалният джетлаг" намалява с напредването на възрастта на човек.
Данните от проучването сочат, че участниците, които са имали "социален джетлаг" - 16%, са били по-склонни да се хранят с картофи, чипс, както и със сладки храни. Данните сочат още, че тези хора са консумирали по-малко напитки, плодове и ядки.
Предишни изследвания показаха, че хората, страдащи от социална умора, консумират по-малко фибри, отколкото тези с изградени навици по отношение на времето, в което си лягат, съобщава BBC.
Други проучвания установиха, че социалният джетлаг е свързан с увеличаване на теглото, заболявания и психическа умора.
"Лошото качество на съня оказва влияние върху избора на храна. Хората, без изградени навици, изпитват желание за консумиране на храни с по-високо съдържание на въглехидрати или захар", казва д-р Бермингам.
Нездравословното хранене може да повлияе на нивата на определени бактерии в червата. Изследователите установяват, че три от шестте вида микробиота, са открити в голямо количество при хора, страдащи от "социален джетлаг". "Бактериите са свързани с лошо качество на хранене, затлъстяване и по-високи нива на възпаление, както и риск от инсулт", посочват лекари.
"Поддържането на редовен режим на съня, т.е. кога си лягаме и кога се събуждаме всеки ден, е лесно регулируемо поведение, което всеки от нас може да спазва. Това ще се отрази положително на здравето ви", казва д-р Сара Бери от King's College London.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!