Н е е изненадващо, че с навлизането на новите технологии и масовото използване на социални мрежи, хората започнаха да ги използват за „секстинг“ – изпращане и получаване съобщения, снимки и видеоклипове с цел флирт.
Помага ли на взаимоотношенията ни секстинга? Това е въпрос, който продължава да вълнува хората във връзка от разстояние.
Ето какво е въздействието на секстинга:
Подобно на много неща в науката за връзките, повечето проучвания разглеждат секстинга като рисково поведение. Джонатан Бекмайер изследва дали рисковете от секстинга надвишават ползите.
Секстингът с напълно непознат е различен от преживяването с романтичен партньор или съпруг. Вероятно колкото по-небрежна е връзката, толкова по-висок е рискът някой да злоупотреби със съобщенията и снимките ви и толкова по-малък е шансът секстингът да засили или подобри връзката ви.
Д-р Бекмайер анкетира 484 млади възрастни за техния опит със секстинг.
Ето какво откри:
Много хора не изпращат секс съобщения
Едва 42% от хората не са изпращали или получавали секс съобщения и не са искали. Много по-малък процент от хората не са изпращали секс съобщения, но са искали да предприемат подобна стъпка (4,8%) или са имали партньори, които са искали това (5,8%). С други думи, много хора просто не обичат секстинга.
Когато хората правят секс...
Повече от половината хора изпращат или получават секс съобщения (53%). В това проучване секстингът е свързан с по-положителни взаимодействия между партньорите и по-голяма ангажираност. Интересно, нали?
Д-р Бекмайер коментира, че данните от изследването сочат, че секстингът е свързан с положителни взаимодействия между партньорите. По думите му изпращането на подобни съобщения е предизвикало по-голяма ангажираност.
Изследването не е довело до крайни заключения, че секстингът прави вашите взаимодействия по-положителни или кара двойките да се чувстват по-отдадени, пише Psychology Today. Секстингът изисква високо ниво на доверие и уязвимост, казват учени.
Трябва ли да изпращате секс съобщения?
"Като общо правило, ние отхвърляме идеята, че хората „трябва“ да правят всичко във взаимоотношенията, освен да се отнасят един към друг с доброта и уважение", казва Бекмайер. За около половината от младите възрастни, анкетирани в проучването секстингът означава да си изпращат провокативни снимки.
В една здрава връзка партньорите никога не се принуждават един друг да правят нещо, което не им е удобно. Ако един партньор каже „не“ на секстинга, това трябва да постави граница, която не се преминава.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!