Н ай-богатият мъж в света Илон Мъск и вицепрезидентът Джей Ди Ванс разпространяват убеждение, наречено „натализъм“, не само с думите, но и с действията си, пише Times of India.
Какво представлява то и може ли наистина да повлияе на раждаемостта в световен мащаб? Ето какво трябва да знаете.
Какво представлява "натализмът"?
"Натализмът" е идеология или културно разбиране, според което раждането на деца се възприема като висша ценност, смисъл на живота или дълг.
А "пронатализмът" е политика или програма, целяща насърчаване на раждаемостта чрез конкретни мерки – пари, услуги, облаги.
Защо Илон Мъск и Джей Ди Ванс подкрепят "пронатализма"?
JD Vance and Elon Musk have become Pronatalists.
— Jeremy H🇺🇸 (@jeremyfromga) April 22, 2025
The belief that having more children is desirable. pic.twitter.com/O6nM3T2rti
Илон Мъск, ръководител на Департамента за правителствена ефективност (DOGE), е популярен с това, че е баща на 14 деца от няколко жени, или поне за толкова се знае. В свое изявление той споделя, че ниската раждаемост е „много по-голям риск за цивилизацията от глобалното затопляне“.
През април американският президент Доналд Тръмп сподели, че ще бъде известен като „президентът на оплождането“, а според New York Times администрацията му вече е започнала политически предложения, целящи да стимулират хората да имат повече деца.
Вицепрезидентът Джей Ди Ванс сподели програмата на администрацията по време на митинга „Марш за живот“ с думите: „Позволете ми да кажа много просто: искам повече бебета в Съединените американски щати.“
You can thank you Elon Musk for this in large part. He has been pointing out that the western world is facing a demographic winter because of declining birth rates.
— Mark Harrington (@markrharrington) April 23, 2025
It wasn't long ago that I would have students on college campuses make the case for abortion because of… https://t.co/d1ogy8CF97
Как "пронатализмът" може да повлияе на раждаемостта?
„Пронатализмът се е превърнал в "глобалното затопляне" на десницата. Това е широкообхватен статистически проблем, който ще доведе до краха на нашата цивилизация. И по някаква причина другата страна не е в състояние да го признае“, казва пред USA Today Малкълм Колинс, пронаталист, който води подкаст на същата тема заедно със съпругата си, с която имат четири деца и очакват пето.
Според прессъобщение на Белия дом от май 2024 г. раждаемостта в Съединените щати непрекъснато намалява от 2007 г. насам. Според Сюбба причините за това са комплексни. На първо място, хората смятат, че не могат да си позволят да създават семейства в настоящите икономически условия.
На второ място, много двойки отлагат сключването на брак, като по този начин съкращават възможността за зачеване по естествен път. Най-често срещан е случаят, че хората сега не смятат децата за необходимост за живота.
Това може да се отрази не само на раждаемостта, но и на институциите, които разчитат на това, че по-младите хора предлагат помощ на по-възрастните, като например Medicare, Medicaid и Social Security.
„Проблем е, когато с течение на времето имате по-ниска раждаемост. Няма достатъчно работници, които да плащат в системата, за да поддържат нарастващия брой възрастни хора“, казва Сюбба пред USA Today.
"Пронатализмът" в това състояние изглежда като правилната политическа парадигма, която трябва да се пропагандира сред онези, които искат да имат деца или повече от тях.
Това ще увеличи раждаемостта, като по този начин ще се увеличи броят на по-младото население, което участва в услугите, които се предоставят на по-възрастните. То ще подпомогне и работната сила на страната, която, ако е по-млада, е по-ярка и печеливша във всички области.
В страна като Америка, където раждаемостта намалява от 2024 г. насам, "пронатализмът" може просто да реши много съществуващи и предстоящи проблеми.