Т ерминът "крематомания" се отнася до манията за правене на пари. Въпреки че е вярно, че парите са ни необходими за много области на живота, това състояние носи със себе си последствия на индивидуално и социално ниво. И това е, че човекът, който страда от него, обикновено ще направи абсолютно всичко, за да увеличи богатството си. Няма нищо против да се откаже от семейството, приятелите, достойнството си и други ценности, ако това означава да печели повече пари.
Манията за правене на пари предполага, че за човека светът се свежда до прекомерна загриженост към темата за парите. Когато анализира ситуация, за да вземе дадено решение, той губи от поглед всички други фактори, като се фокусира само върху парите.
Разговорите с такъв човек са еднотипни – как се печелят пари, как се управляват финанси и т.н. Понякога той може да се пристрасти към работата, тъй като изпитва удовлетворение от знанието, че това му позволява да увеличи капитала си.
Когато манията за пари започне да засяга други области от живота, като семейство, романтични връзки, работа или приятелства, трябва да се вземат сериозни мерки.
Някои препоръки за справяне с този проблем са описани подробно по-долу:
1. Идентифициране на причини и следствия
Човек, който е много привързан към парите, може през голяма част от живота си да е нямал средства и да е живял в лишения, така че той да се опитва да не се връща към онези обстоятелства.
В този случай обаче е важно обаче да се види дали в крайна сметка има реална промяна в начина на живот. Манията за правене на пари върви ръка за ръка с това те да се пестят максимално. Следователно въпреки наличието на средства, те да не бъдат използвани за подобряване на битието. Тогава трябва да се работи в тази насока.
2. Поставяне под въпрос на ролята или функцията на парите
„За какво са ми парите?“, „Какво ми позволяват да получа?“ Тоест, започнете промяната, като се запитате какъв е краят на богатството. Получаване на признание? Привличане на вниманието? Власт? Връзки?
Може би умът е заседнал в твърдата идея, че парите са единственият начин да постигнете целите си и че няма други възможни алтернативи. Във връзка с това, човек, който се стреми да си угоди чрез пари, по-често трябва да се съсредоточи върху работа по социалните си умения.
3. Терапия
Терапията може да бъде от голяма полза. Например, чрез когнитивна терапия е възможно да се определят неразумни вярвания и да се предизвикат мисли, които включват оценяване на други аспекти.
Когато говорим за мании, е необходимо да премахнем този проблем на по-високо равнище. Манията за оформеното тяло, здравословната храна, пазаруването, най-новият мобилен телефон и като цяло парите се насърчават от обществото.
Както на ниво медии и социални мрежи, така и в комуникацията с хората, непрекъснато се споменава фактът, че човек има нужда от пари. Без съмнение това оказва влияние върху общото здраве, особено психическото. Освен това тези хора „измерват“ другите въз основа на тяхната покупателна способност.
Следователно те не са в състояние наистина да се свържат с тях, което води до влошаването на качеството на междуличностните отношения.
Още от автора:
Шест съвета за по-лесно сприятеляване в нов град
Девет неща, които никога да не казвате в началото на разговор
Четири типа токсични хора и как да ги разпознаем
Това е много важно при флирт: Как да използваме езика на тялото
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!