Т ъй като екстремните горещини, предизвикани от антициклон в Южна Европа, достигат на места до 40°C, животозастрашаващите условия неофициално са наречени "Цербер" по името на триглавия страж на подземния свят.
В древногръцката митология Цербер е описан като триглаво (или понякога петдесетглаво) куче със змийска опашка, което стои на стража пред входа на подземния свят и поглъща онези, които се опитват да избягат - което според някои е подходящо за антициклона, който в момента заплашва части от Европа.
Forecasters say temperatures in Southern Europe could reach record highs as a heatwave continues.
— Al Jazeera English (@AJEnglish) July 17, 2023
Dubbed the ‘Cerberus heatwave’, Al Jazeera’s Rob McElwee explains where the name comes from and why the high temperatures are lasting so long ⤵️
🔗: https://t.co/tL3UPbFXsH pic.twitter.com/GvHIAjnHVd
"Трите глави показват трите основни климатични зони, на които ще бъде разделена Италия", казва метеорологът Стефано Роси пред вестник La Stampa в защита на използването на името.
Въпреки широкото разпространение на информацията, че това е официалното название на Италианското метеорологично дружество, обаче "Цербер" всъщност е много неофициално наименование на горещата вълна и някои са недоволни от използването му.
"Името е неофициално и ние категорично не го използваме", казва Лука Меркали, президент на Италианското метеорологично дружество, пред Wired. Като обяснява, че смята името за сензационно, Меркали се присъединява към мнението на други, които са съгласни, че използването на "страшни имена" може да намали чувствителността на хората към съвсем реалните заплахи от екстремните горещини.
Why is Europe being hit by the Cerberus heatwave and when will it end? https://t.co/CPJwGA3wAx
— Sky News (@SkyNews) July 15, 2023
Всъщност името е измислено от италианския метеорологичен уебсайт iLMeteo, който редовно кръщава антициклоните на митологични фигури. Основателят на компанията, Антонио Сано, заяви пред Wired: "Нашите имена не са официални, но винаги стават бързо известни, благодарение на нашата популярност."
Докато други метеорологични системи, като ураганите, получават официални наименования, наименуването на топлинните вълни все още не е широко разпространено. Първото екстремно горещо явление, на което е дадено име, се случи миналата година в Севиля, Испания, където температурите, предизвикани от "Зое", достигнаха 44,4°C.
Оттогава насам проектът proMETEO Sevilla в сътрудничество с Центъра за устойчивост на фондация Adrienne Arsht-Rockefeller към Атлантическия съвет работи за създаване на системи за назоваване на този тип събития. Проектът има за цел да повиши обществената осведоменост и образованието относно прилагането на интервенции, свързани с топлинните рискове.
С помощта на система за класификация, която отчита дневните и нощните температури, облачността, влажността и други фактори, се очаква тази предложена официална структура за наименования да въведе стандартизирана и международно призната система.
Тяхната система за именуване използва сравнително необичайни испански имена и се изпълнява в обратен азбучен ред. Тя е озаглавила горещата вълна през 2023 г. "Ксения", но трябва да се отбележи, че тъй като системата все още не е международно призната, това име се отнася само за времето в град Севиля.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!