“Body positivity” (позитивно отношение към тялото) е социално и културно движение, което възниква като отговор на негативните последици, причинени от непостижимите стандарти за красота, установени от обществото.
Размерът няма значение: Две приятелки го доказват
Да бъдеш с наднормено тегло или прекалено слаб, да имаш акне или лунички по лицето си, да оставиш кожата си естествена, да се показваш по бикини в социалните мрежи, когато не си с мерки 60-90-60, наред с други неща, се считат едва ли не за смъртни грехове.
Така се стига до широкото разпространение на движения със слоган “Body positivity”, чиято основна цел е приемането на тялото, независимо как изглежда то.
Какво означава “Body positivity”?
Стандартите за красота се променят с годините и е време да живеем в пространство на по-голямо приобщаване и уважение към всички. Течението има за цел да насърчи приемането на себе си и това да се чувстваме комфортно със собственото си тяло, без да отчитаме каноните за красота, наложени от модни марки или влиятелни лица. То възниква в резултат на много години, в които светът на модата и развлеченията ни бомбардираше с идеята за „перфектната“ красота и насърчаваше разбирането, че да си слаб е знак, че си здрав човек. Беше създадена напълно изкривена представа за реалността, предизвикала това неудържимо желание да имаме перфектни тела.
Целулит и истина: Ашли Греъм без филтри (СНИМКИ)
Хранителните разстройства, депресията, личната фрустрация и дори агресивното поведение, което застрашава собствения живот, са само част от последствията, причинени от тези стандарти за красота.
Как възникна движението “Body positivity”?
Въпреки че това е парадигма, за която се говори от 1996 г., насърчавана от феминистките Кони Собчак и Елизабет Скот, “Body positivity” като движение започва да набира популярност с раждането на списанието Belleza XL . Моделите с извита форма стават носители на посланието за приемане и любов към всички тела.
През следващите години световноизвестни артисти като Лейди Гага, Деми Ловато или Тейлър Суифт публикуваха мощни изявления с молба за уважение и приемане на всички хора, независимо от външния им вид.
Казали на пищен супермодел: Никога няма да си слаба
Много артисти споделят, че са страдали от хранителни разстройства в даден момент от живота си, поради преследването на този недостижим идеал за красота.
Подобно на повечето движения, “Body positivity” се сблъсква с критики, които обвиняват неговите привърженици, че насърчават затлъстяването.
В света на модата, където дискурсът винаги е бил в полза на слабите жени, които се свързват със съвършенство, нещата постепенно се променят. Има много марки, които започват да залагат на разнообразието, за да представят своя отпечатък в модни ревюта, модни подиуми и други събития.
„Мис Плюс Сайз“ за обидите и еротичните предложения
Социалните медии обаче са съвсем друг свят. Срамът от показване на тялото, поради непрестанните критики от страна на обществото, продължава да царува и изглежда това няма да се промени. Така че има още дълъг път в това отношение. Това ни показва значението, което тази парадигма все още има и ще продължава да има.
Звезди, които не се срамуват от пищните си форми
Движението дава глас и форма на хора, за които не се говори, предоставяйки им собствено пространство в днешното общество. То допринася за разнообразието, показвайки хора с различен външен вид, който е по-близо до реалността.
В САЩ и страните от Западна Европа напредъкът по отношение на приемане на различните е изключително голям. Обществото там се учи да бъде по-либерално, но за жалост в България наблюдаваме точно обратното – засилваща се омраза.
Още от автора:
Абсурдни диети от миналото, за които вече никой не говори
Упорита и настойчива мания: Какво е телесна дисморфия?
Какво е Синдромът на Рамзи Хънт и колко е опасен
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!