М истерията около един от най-големите мегалитни паметници в Близкия изток се задълбочи значително, тъй като нови изследвания току-що разбиха популярната теория, че кръглият Ружм ел-Хири в Голанските възвишения е функционирал като астрономическа обсерватория. Известна още като Колелото на духовете и Левантинския Стоунхендж, тази загадъчна лабиринтова структура се смята, че е на възраст до 5000 години, но ние отново се връщаме в изходна позиция по отношение на разбирането на причините за построяването ѝ.
Първоначално открит през 1968 г., Ружм ел-Хири се състои от централен керван, заобиколен от множество концентрични кръгове, изработени от базалтови камъни, свързани чрез серия от радиални стени. С обиколка от приблизително 500 метра и диаметър от 150 метра, масивният паметник и неговото предназначение са обект на интензивни дебати в продължение на повече от половин век.
Някои археолози смятат, че Колелото на духовете е служило за отбранителна крепост, докато други предполагат, че то може да бележи мястото на погребение на важен лидер или политическа фигура. За съжаление, от вътрешността на постройката са открити много малко артефакти, което означава, че изследователите не разполагат с почти никакви улики, с които да работят.
Въпреки това през 1998 г. излиза изследване, което показва, че осите на симетрия и входовете на Ружм ел-Хири са подравнени с посоките на слънцестоенията, равноденствията, Сириус и други небесни тела, както биха се появили на небето през бронзовата епоха. Това е довело до широко разпространеното мнение, че древният паметник е служил като астрономическа обсерватория.
What Was The Ancient "Wheel Of Ghosts" – AKA "Stonehenge Of The East"? https://t.co/cPXUK8Btc4 - IFLScience
— Wolfgang Muehle (@dermuehle) January 3, 2025
За да проверят дали това наистина е така, авторите на ново проучване анализират тектоничните движения в района около Галилейско море през последните 150 милиона години. Според изследователите „тектоничните блокове на Северен Израел непрекъснато са се движили по елиптична траектория в посока, обратна на часовниковата стрелка“ със средна скорост между 8 и 15 милиметра на година.
В резултат на това Ружм ел-Хири вероятно се е завъртял с около 40 метра през последните 4000 години, което означава, че неговите оси, входове и други характеристики първоначално са били изградени далеч от сегашното им местоположение.
„Интегрираният геофизичен анализ на региона разкрива, че обектът Ружм ел-Хири се е завъртял обратно на часовниковата стрелка и се е изместил от първоначалното си местоположение с десетки метри. Това означава, че сегашната ориентация на радиалните стени и входове не е била същата като ~4000-2000 г. пр. н. е. и предположенията, че те са били подравнени с небесните тела в миналото, не се потвърждават“, пишат авторите на изследването.
„Следователно е малко вероятно Ружм ел-Хири да е бил обсерватория“, заключават изследователите.
Затова защо точно е построен огромният пръстен остава пълна загадка, макар че е интригуващо да се отбележи, че по-рано тази година археолозите в Крит откриха забележително подобен кръгъл лабиринт от приблизително същия период от историята. Приписвана на минойската цивилизация, тази озадачаваща структура е също толкова мистериозна, колкото и Колелото на духовете, въпреки че изследователите смятат, че тя може да е изпълнявала ролята на церемониално пространство, където са се извършвали ритуални жертвоприношения и пиршества.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!