В сичко е изчислено - напазарували сте по списък, измислили сте какво ще готвите през идните дни и въпреки това се оказва, че в края на седмицата в хладилника има 2 яйца, една чушка и половин домат… Преди са се зачудите как стана така и как да оползотворите всички тези остатъци, ви предлагаме 3 страхотни рецепти, които може да приготвите с почти всичко.
Няма как да говорим за вечеря с каквото има в хладилника и да не започнем с любимото гювече, задължителните съставки за него са едно яйце и може би картоф.
Примерни съставки:
600 г червено цвекло
300 г моркови
200 г сирене
150 г домати
100 г маслини
40 мл зехтин
30 мл червен винен оцет
2 скилидки чесън
1 ч. л. риган
сол и черен пипер на вкус
Зеленчуците се обелват и се нарязват първо на тънки ленти, а след това – на ивички. Маслините се наситняват, чесънът се стрива на паста, а чери доматите се разполовяват.
В купа се смесват цвеклото, морковите, чесънът, доматите, риганът, оцетът, зехтинът, сол, черен пипер и маслините. Гювечетата се мажат със зехтин.
По желание на дъното им се слага нарязано на кубчета сирене. Зеленчуците се разпределят в гювечетата, поливат се с малко зехтин и се похлупват.
Ястието се пече около 30 минути в загрята на 200 градуса фурна, с вентилатор.
Верен помощник на всяка добра домакиня е и голямата тенджера за супа. Вярно, няма как да сложите остатъците от колбаса, който ако не изядете близките дни ще се развали, но там има място за всички зеленчуци.
Всяка рецепта за пилешка супа, която търсите
Рецепти за гъсти и питателни зимни супи
Примерни съставки:
800 г картофи
500 г печурки
2 стръка праз
2 моркова
2 скилидки чесън
1,6 л зеленчуков бульон
250 мл животинска сметана
80 г краве масло
4 стръка копър (+ за сервиране)
1 дафинов лист
сол и черен пипер на вкус
Празът се почиства и се нарязва на шайби. Морковите и картофите се белят. Морковите се нарязват на тънки кръгчета, а картофите – на кубчета.
Половината от маслото се загрява и в него се запържват празът и морковите. Добавят се картофите и се налива бульонът. Слагат се дафиновият лист и наситненият копър. Супата се вари, докато картофите омекнат.
Чесънът се наситнява, а гъбите се обелват и заедно с пънчетата се нарязват на тънко. Запържват се в останалото масло и се добавят към супата. Налива се сметаната, овкусява се със сол и черен пипер и се вари още 5 минути. Поднася се с наситнен копър.
И накрая омлет или фритата, снабдете се с още няколко яйца и сложете каквото си пожелаете, а ако вместо тава за разпределите сместа в малки формички за мъфини, не само няма да разхищавате продукти, но и ще зарадвате децата с необичайна вечеря.
5 лесни рецепти с яйца за вечеря
Как се приготвя омлет без пържене
Примерни съставки:
8 яйца
250 г домати
150 г бекон (сурово пушен)
150 г топено пушено сирене
1 глава лук
1 тиквичка
2 малки кочана царевица
краве масло за намазване
1 връзка босилек
сол и черен пипер на вкус
Беконът се запържва в сух тиган. Прибавя се нарязаният надребно лук и също се запържва за кратко, на умерен огън, до златисто.
Добавя се нарязаната на кубчета тиквичка. Когато тиквичката се запържи, се сипват зърната царевица. Яйцата се разбиват много добре, овкусяват се със сол и черен пипер и към тях се сипва накълцаният босилек, като няколко листенца се оставят за украса.
Форма за мъфини с незалепващо покритие се намазва с разтопено масло. Зеленчуците и беконът се разпределят в отворите на формата.Слагат се парчета топено сирене и нарязани чери домати. Налива се яйчената смес и се пече в загрята на 200 градуса фурна, с вентилатор, до готовност – около 10 минути. Ястието се поднася топло, украсено с листенца босилек.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!