Б езалкохолно. Или вода. Това е правилният отговор на въпроса "Какво да пия?", особено щом ви се налага да шофирате. Ако отивате на парти или просто отбелязвате края на работната седмица, но сте шофьор, има начин да разпуснете и без алкохол в кръвта. Трябва ви само добра компания и малко разум.
Може би ще се изненадате да научите колко бързо алкохолът прониква в кръвта. Според данни на Националния институт по злоупотреба с алкохол и алкохолизъм в САЩ ефектът настъпва още с първата глътка. В рамките на 10 минути алкохолът вече циркулира из тялото ви.
Затова категоричният ни съвет е да заложите на безалкохолна напитка, при това, в много случаи, без да се лишавате от любимия вкус на алкохолното питие, което обичате. Много компании предлагат вече т.нар. "моктейли" - напитки, които са имитация на познати коктейли, но без съдържание на алкохол в тях, а вариантите на безалкохолна бира с различни вкусове също никак не са малко.
Според проучване* на агенция BluePoint по повод 15-годишнината на националната кампания "Алкохолът е лош шофьор" безалкохолната бира се нарежда на втора позиция като най-предпочитана категория след традиционните безалкохолни напитки, които българските шофьори консумират, когато са навън с колата. 41% от тях пият безалкохолна бира всеки път, когато излязат с кола. Повече от половината българи смятат, че допустимото количество алкохол в кръвта по време на шофиране трябва да е 0,0 промила. Едва 20% приемат, че 0,2 - 0,5 промила е допустима граница, показва още проучването, направено по поръчка на "Каменица" АД.
Защо 0%, а не "малко алкохол", когато говорим за шофиране
Концентрацията на алкохол в кръвта/дъха (Blood/breath alcohol concentration, BAC) е мярка за количеството алкохол в тялото. Дори при концентрация 0,05 проучванията показват, че реакциите са по-бавни, отколкото при 0,0. Освен това е трудно да се следи точно колко алкохол консумирате, тъй като много фактори имат значение:
- различен размер и форма на чашата;
- различно алкохолно съдържание за всеки вид напитка (вино/бира/алкохолни напитки);
- различно количество;
- постепенна загуба на представа - колкото повече пиете, толкова по-неточни стават предположенията ви за количеството консумиран алкохол.
Важно е да знаете също, че концентрацията на алкохола в много случаи продължава да се повишава, след като спрете с пиенето. Променливите, които влияят на този процес, са тегло, пол, метаболизъм, колко често пиете и колко време не сте яли. Кафето, сънят, повръщането или упражненията няма да намалят концентрацията на алкохола, докато не мине необходимото време (а то е различно в зависимост от вида и количеството алкохол).
Бъди шо%ьор за пример!
В човешката природа е заложено да се бунтува срещу всякакви наложени ограничения. Добре е да се подсещате обаче, че правилата в обществото са, за да създават ред и да осигуряват спокойствие и сигурност. Когато говорим за правила на пътя, това важи с пълна сила. Затова си изградете принципи, които да спазвате неотменно, когато се качвате зад волана, като например да не консумирате алкохол. 76,4% от запитаните в изследването на BluePoint твърдят, че не консумират никакъв алкохол, когато са с колата. 90% пък определят себе си като "шофьор за пример", като на спонтанно ниво дефиницията, която дават за понятието е "човек, който спазва правилата за движение" (43,5%). Сега, с ръка на сърцето, си отговорете какъв шофьор сте вие. Ако отговорът е "шофьор за пример", вие сте достоен за посланик на идеята, заложена в кампанията ."Алкохолът е лош шофьор". Тази година тя е под наслов "Бъди шофьор за пример", като партньори** по нея се редица държавни структури, организации и сдружения, чиято мисия е безопасността на пътя. Нека тази мисия бъде и ваша!
---
*Проучването за нагласите към шофирането и употребата на алкохол е проведено сред 407 активни шофьори в България, на възраст от 18 до 65 години, чрез онлайн анкета сред градското население, през май 2023 година, от BluePoint.
**Като партньори в кампанията на "Каменица" АД тази година се включиха Държавната агенция "Безопасност на движението по пътищата", Изпълнителната агенция "Автомобилна администрация", Българската асоциация на пострадали при катастрофи, Асоциация за квалификация на автомобилистите в България, компаниите "Red Zone" и "TopRent-a-Car", както и Сдружението на жените мотористи в България, BG Riders и "Безопасно с мотор на пътя".
Източници:
https://streetsmarts.initiatives.qld.gov.au/drink-driving/tools-tips/
https://www.healthline.com/health/how-long-does-it-take-for-alcohol-to-kick-in
https://www.niaaa.nih.gov/alcohols-effects-health/overview-alcohol-consumption
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!