Д а разполагате с пералня, комбинирана със сушилня, е истинско удобство у дома – пести място и време и можете лесно да поддържате дрехите си чисти и сухи. Но работата с нея изисква малко повече познания и внимание. Ако кърпите не излизат от сушилнята сухи, ако спалното бельо остава влажно, ето какво можете да направите, за да избегнете проблема.
Внимавайте с натоварването
И пералнята, и сушилнята имат капацитет на зареждане, който се изразява в килограми. Важно е да знаете, че обикновено те работят с различно количество дрехи, като в повечето случаи капацитетът на сушилнята е два пъти по-малък от този на пералнята – ако обемът за пране е 8 кг, вероятно този за сушене е само за 4 кг. Това означава, че ако напълните цялата пералня, ще трябва да я изсушите на два пъти, за да получите добре изсъхнало пране в края на цикъла. Още нещо важно е, че различните програми на пране и сушене също могат да имат различен капацитет.
За да се справите добре с тази задача, разгледайте внимателно указанията за работа с пералнята и преценете кои са комбинациите, от които имате нужда, за да получите наистина добър резултат.
Не използвайте винаги цикъла „нон-стоп“
Всяка пералня със сушилня има цикъл „нон-стоп“, който винаги изглежда много изкусително – той пере и суши за сравнително кратко време, без да се налага да се намесвате в процеса. Ако решите да го използвате, имайте предвид, че този цикъл обикновено е предназначен за доста малко количество дрехи – в повечето случаи става дума за 1-2 кг. Тоест ако искате да извадите наистина чисти и напълно сухи дрехи с едно натискане на бутона, трябва да сложите в барабана 4-5 дрехи. И все пак това е добър вариант за ежедневно пране, например на работни униформи или дрехите на един-двама души.
Използвайте програма за „екстра сухо“
Сушилнята в този уред има специална настройка за кърпи и спално бельо, които обикновено съхнат по-бавно. Вероятно се нарича „екстра сухо“. Тя удължава цикъла на сушене, за да позволи на дрехите да изсъхнат напълно.
Имайте предвид, че не всички материи са подходящи за такова интензивно сушене, така че проверявайте първо етикетите.
Настройте силна центрофуга
Логично е, че колкото по-сухо излезе прането от пералнята, толкова по-лесно ще се изсуши в сушилнята. Затова е добре да настройвате центрофугата на възможно най-високата скорост за материите и дрехите, които перете.
Поддържайте уреда чист
Ако ви се струва, че с времето вашата пералня със сушилня е започнала да работи по-зле, може би сте прави – уредът лесно се замърсява и това пречи на доброто му функциониране. Затова не забравяйте периодично да включвате цикъл за почистване на барабана, за да премахвате всички наслоявания от препарати и котлен камък по него. Освен това, комбинираните уреди нямат уловител за мъх, както отделните сушилни, и той отива направо в канализацията. Това означава, че редовно трябва да почиствате филтъра. Отворете вратичката в долната предна част на уреда и извадете филтъра. Отстранете натрупаните замърсявания, почистете от праха и мъха и изплакнете добре под течаща вода. Забършете добре и филтъра, и гнездото му, преди да върнете обратно и да затворите вратичката.