С мята се, че около 3-4% от хората в зряла възраст са преживявали паник атака поне веднъж в живота си.
По-голямата част от тях са жени.
Първичните симптоми на паник атака, които можем да забележим са ускорен пулс, световъртеж, гадене и други подобни.
Как изобщо се стига до паник атака? Как да я разпознаем? Как да си помогнем и може ли да я превърнем в нещо полезно?
На тези въпроси отговаря психиатърът Андрей Прошев в интервю за zadovoljna.hr.
Паник атаката се характеризира с краткотрайно, но внезапно усещане на непреодолим страх и предчувствие, че нещо лошо предстои да се случи без човекът да е в състояние да се защити.
„Паник атаките могат да се проявяват при най-различни психически разстройства, включително социална фобия, паническо разстройство, посттравматично стресово разстройство и остро стресово разстройство”, обяснява д-р Прошев.
Как да разпознаем паник атаката?
Симптомите на паник атаката са ясни и не могат да бъдат объркани. Често обаче проблемът се проявява в това, че човекът, който изпитва паник атаката, рядко осъзнава какво се случва и приема страховете си за истина.
Както вече споменахме, едни от най-честите и разпознаваеми симптоми на паник атаката са ускорен пулс, задух, неспособност за поемане на въздух, гадене, стомашни болки, световъртеж, замаяност.
Тези симптоми взимат връх за около 10 минути, след което отминават за приблизително същото време.
Това, което се случва по време на паник атака, симулира симптомите на сърдечен удар, инсулт и буквално полудяване и загуба на здравия разум.
„Често хората, изпитващи паник атаки, интерпретират случващото се по фатален и катастрофален начин. Много от тях разказват, че в момента на паник атаката са имали усещането, че трябва веднага да избягат от мястото, където се намират”, обяснява д-р Прошев.
Не е рядко срещано хората, които изпитват паник атаки, да вярват в това, че нещо не е наред със здравето им, защото интерпретират чисто физиологичните симптоми като здравословен проблем.
В повечето случаи обаче проблемът е единствено на психическа основа.
Какво можем да направим в случай на паник атака?
„Важно е човек да осъзнае какво му се случва. В такъв момент дълбокото вдишване и издишване би могло да помогне. Човек трябва да се опита да се съсредоточи върху всяка част от тялото си, трябва да седне, да се опита да се съвземе и да спре да прави каквото и да било, ако усеща, че паник атаката наближава”, съветва д-р Прошев.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!