К акво бихте попитали своето по-възрастно "аз"?
За първи път хората имат възможността да разговарят с по-възрастната си версия благодарение на усъвършенствана технология - чатбот с изкуствен интелект (AI), който се превъплъщава във вас и дори създава фотографски аватар на бъдещото ви лице.
Проектът Future You, разработен от изследователи в MIT Media Lab и международни сътрудници, използва AI, за да симулира 60- до 70-годишното "аз" на потребителя. Подробности за проекта са публикувани в документ на 1 октомври в базата данни arXiv.
Потребителите могат да комуникират с AI чрез текстов интерфейс и да обсъдят теми като как да постигнат целите си в живота, в зависимост от обстоятелствата, вярванията и вижданията си. Проектът е създаден, за да осигури на хората чувство за свързаност с бъдещото им "аз", обясняват учените в статията.
Съавторът на изследването, Хал Хершфийлд, професор по маркетинг и психология в UCLA, споделя, че възможността да получавате съвети от по-възрастната си версия вместо от обикновен AI чатбот помага да се чувствате по-оптимистично за бъдещето.
"Интерактивните и ангажиращи елементи на платформата дават на потребителите опорна точка и преобразуват тревожните размисли в конкретни и продуктивни действия", казва той.
Чатботът, който приема индивидуалността на потребителя на базата на техните отговори, предоставя информация за възможностите в живота и съвети за потенциални пътища към желаното бъдеще. Данните се обработват чрез система за анализ на език, за да може вашата по-възрастна версия да прилича на вас.
Разработчиците на Future You са взели предпазни мерки, за да предотвратят негативни опити в разговорите с бъдещото "аз". Системата регулярно напомня на потребителите, че представя само едно от многото възможни бъдеща, в зависимост от техните отговори, тъй като различни отговори водят до различни резултати.
Изследователите твърдят, че засиленото усещане за приемственост с бъдещото "аз" може да окаже положително влияние върху начина, по който хората взимат дългосрочни решения.
"Тази работа прокарва нов път, съчетавайки добре установена психологическа техника за визуализация на бъдещето — аватар на бъдещото "аз" — с авангарден AI", заявява Джереми Бейленсън, директор на Virtual Human Interaction Lab в Станфордския университет.
"Това е точно видът работа, върху който академиците трябва да се фокусират, тъй като технологията за изграждане на виртуални аватари се слива с големите езикови модели."
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!