6

К огато обмисляте бъдещите си планове, каква тежест трябва да отдавате на възможността астероид (или комета) да удари Земята в рамките на вашия живот? Вероятно не много, но това не означава, че няма да се случи.

Колко често падат астероиди?

Някои хора обичат да сравняват науката с магията и една от приликите между тях е, че когато задавате въпроси, е важно да сте точни в термините си. Точно както приказките за магии са пълни с примери, в които някой се разминава, защото не е взел предвид пролуката в пророчеството, зле формулираните научни въпроси могат да доведат до много ужасяващи резултати.

Знаем, че скоро астероид ще удари Земята, в почти всяко значение на думата скоро, защото това се случва постоянно.

На 22 октомври над източната част на Тихия океан в земната атмосфера изгоря астероид. Ако не сте чули за него, това е така, защото той беше широк само около метър. Известен като 2024 UQ, единствената причина, поради която това получи известно медийно отразяване, беше, че този обект, известен също като A11dc6D, беше забелязан предварително.

Доскоро астероид, който е забелязан в Космоса навреме, за да се предвиди ударът му, беше много рядко събитие, но 2024 UQ беше третият път, когато това се случи тази година, така че историите бяха приглушени.

Междувременно много други астероиди пристигат без предупреждение. Няма минимален размер, за да може нещо да се счита за астероид, така че вероятно всички парчета от остатъци от комети, които предизвикват светлинно шоу по време на последните метеоритни дъждове като Орионидите или Тауридите, се броят.

А какво ще стане, ако наистина се удари в Земята?

С основание може да се твърди, че тези обекти не се удрят в Земята, а само в атмосферата. Дори ако изискването е да се удари в земя или море, метеоритите са достатъчно често срещани. Първата от трите предсказани срещи с нашата атмосфера, астероид 2024 BX1, произведе фрагменти, които са известни като метеоритите Рибек, по името на германското село, намиращо се най-близо до мястото, където са паднали. Бяха събрани приблизително 200 и въпреки че общата маса е по-малка от голяма бутилка газирана напитка, това е много голям удар по Земята.

А какво да кажем за нещо опасно?

Добре, време е да спрем да си играем с думите. Може би ще кажете: знаете, че имаме предвид нещо достатъчно голямо, за да нанесе сериозни щети.

Някои от метеоритите, за които говорим, биха могли да бъдат проблем, ако случайно се окажете на точното място, но те не са от нещата, за които хората се притесняват.

Колкото по-големи са едни обекти, толкова по-малко е броят им във вътрешната Слънчева система и следователно толкова по-малка е вероятността да се сблъска с нас.

Има два начина за изчисляване на вероятността нещо опасно да се сблъска със Земята.

Един от тях е да се наблюдава всеки обект с орбита, която го доближава до Земята, и да се изчисли вероятността някой от тях да ни удари. В траекториите на тези обекти има известен хаотичен елемент, така че пълна сигурност не е възможна. Теоретично друга космическа скала може да удари Апофис с нужната сила, за да го пренасочи така, че в крайна сметка да се удари в Земята през 2029 или 2036 г., но шансовете са нищожни. Имате добър живот, ако това е най-голямото нещо, за което трябва да се притеснявате.

Ако обект с размерите на астероида-убиец на динозаври (приблизително 10 километра) се рееше из вътрешната част на Слънчевата система и имаше шанс да удари Земята през следващите няколко века, щяхме да знаем за него. Рискът е по-висок за нещо достатъчно голямо, за да нанесе локални щети. Наскоро обект с диаметър 100 метра премина покрай Земята на разстояние от около 5,4 милиона километра, или 14 пъти по-далеч от Луната.

Той бе достатъчно голям, за да унищожи град, ако се удари в Земята, а фактът, че обозначението на обекта е 2024 VQ4, ни казва, че сме го открили едва тази година, което показва, че все още има много пропуски в знанията ни. 

Това не е уникален пример, вчера беше ред на 2023 WK3 да ни подмине на 16 лунни разстояния и е почти три пъти по-широк от 2024 VQ4.

Според оценките на НАСА във вътрешната Слънчева система има около 25 000 обекта от този клас по големина, а ние сме открили около 40 процента от тях. Тъй като нито един от тези, за които знаем, не представлява голяма опасност за дълго време, шансовете са, че и неизвестните не представляват такава, но не можем да бъдем сигурни.

Дори когато наблюдаваме достатъчно дълго, за да проследим всички 25 000, това никога не може да бъде пълен метод за оценка на опасността. Той не взема предвид възможността нещо, вероятно комета, да навлезе от външната Слънчева система и да ни предупреди в най-добрия случай с няколко години. Смятаме, че дългопериодичните комети, които не са се доближавали до Слънцето от векове, се сблъскват по-рядко от тези, които ни дават спортни шансове да ги забележим. Въпреки това те могат да представляват по-голям дял от заплахите, които са достатъчно големи, за да нанесат щети на цялата планета.

Другият начин да се определи опасността е да се разгледат историческите данни.

Имали сме една експлозия, достатъчно драматична, за да рани 1500 души, макар и никой да не е загинал. Разумно е да очакваме, че нещо подобно ще се случи отново през следващите няколко десетилетия, макар и да нямаме представа кога.

Единственият скорошен пример за нещо значително по-голямо от Челябинското събитие е Тунгуска през 1908 г. Не знаем дали подобни инциденти се случват веднъж на век или веднъж на хилядолетие, но е много малко вероятно да са по-чести от това. 

Какво ще кажете за диноубиец?

Доколкото ни е известно, Земята е била ударена само веднъж от нещо достатъчно голямо, за да причини световни разрушения, откакто животните са се появили преди около 600 милиона години. За това време на Земята е имало поне пет масови измирания, но само последното изглежда е от астероид, а не от вулкан.

Въз основа на това можем да преценим, че шансът нещо подобно да се случи отново през дадена година е около едно на 600 милиона. Дори и в продължение на един век шансът е значително по-малък от едно на един милион.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Коментари 6
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

6 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Председателят на СОС: Докладът за реконструкция на ул. „Опълченска“ е незаконосъобразен

Председателят на СОС: Докладът за реконструкция на ул. „Опълченска“ е незаконосъобразен

България Преди 19 минути

По думите на Цветомир Петров предложението е извън правомощията на Общинския съвет

Кандидатите за еврокомисари получиха предварителното одобрение на ЕП

Кандидатите за еврокомисари получиха предварителното одобрение на ЕП

Свят Преди 48 минути

Очаква се новият състав на ЕК да встъпи в длъжност на 1 декември

<p>Армията заменя легендарните&nbsp;&quot;Макаров&quot;</p>

Българската армия заменя легендарните пистолети "Макаров"

България Преди 1 час

Стрелковото оръжие на армията ще бъде сериозно осъвременено

<p>Четирима починаха след като пиха &quot;безплатни шотове&quot;</p>

Четирима души са починали след консумация на шотове с метанол

Свят Преди 1 час

"Спешно - моля, избягвайте всички местни алкохолни напитки"

След победата на Тръмп: Елън Дедженеръс и съпругата ѝ напускат САЩ

След победата на Тръмп: Елън Дедженеръс и съпругата ѝ напускат САЩ

Свят Преди 1 час

66-годишната водеща, комик и актриса се мести в провинциална Англия

Пленумът на ВСС решава да открие ли повторно процедурата за избор на председател на ВАС

Пленумът на ВСС решава да открие ли повторно процедурата за избор на председател на ВАС

България Преди 1 час

Първата обявена процедура се провали поради липса на кандидати

<p>Нов закон предлага:&nbsp;без лица под 16 г. в социалните мрежи</p>

Австралия иска да забрани социалните мрежи за лица под 16 години

Свят Преди 1 час

„Законът прехвърля отговорността върху платформите на социалните мрежи, а не върху родителите или децата“, обяснява министърът на комуникациите Мишел Роуланд

Локомотив излезе от релсите на гара Иваново

Локомотив излезе от релсите на гара Иваново

България Преди 1 час

Инцидентът е станал в 22:39 часа в сряда, няма пострадали

След ураганните ветрове: Каква е обстановката в страната

След ураганните ветрове: Каква е обстановката в страната

България Преди 1 час

Възстановено е електрозахранването в населените места, останали без ток в Община Враца

<p>Регулаторите в САЩ се опитват да &quot;раздробят&quot; един &quot;нагъл монополист&quot;</p>

Регулаторите в САЩ се опитват да "раздробят" Google

Свят Преди 2 часа

Ако мерките бъдат разпоредени, те заплашват да прекъснат дейността на бизнес, който се очаква да генерира над 300 млрд. долара приходи тази година

Директорът на сръбската жп инфраструктура подаде оставка

Директорът на сръбската жп инфраструктура подаде оставка

България Преди 2 часа

Това се случва заради трагедията на жп гарата в Нови Сад

<p>Древен амулет разкрива тайните на Соломон</p>

Рядък амулет хвърля светлина върху легендите за цар Соломон

Свят Преди 2 часа

Амулетът изобразява цар Соломон в битка с демон и е свързан с апокрифните легенди за неговата власт над злото

<p>RS-26 &bdquo;Рубеж&ldquo; &ndash; новата заплаха от Русия</p>

Какво знаем за новите 50-тонни балистични ракети на Русия

Свят Преди 2 часа

Русия може да използва срещу Украйна тази междуконтинентална балистична ракета без ядрена бойна глава

.

Как да почистите вкъщи, ако имате само 15 минути

Любопитно Преди 2 часа

Всички съвети може да прочетете в следващите редове

<p>&quot;Краят на тази война е близо&quot;</p>

САЩ: Израел постигна важни цели в Ливан, краят на тази война е близо

Свят Преди 2 часа

Специалният пратеник на Джо Байдън - Еймъс Хохстийн, в момента е в Близкия изток и се старае да ускори преговорите за прекратяване на огъня в Ливан

Мирчев: Разцепление в ПП-ДБ няма, каузите ни са по-големи от нас

Мирчев: Разцепление в ПП-ДБ няма, каузите ни са по-големи от нас

България Преди 3 часа

Планът на Бойко Борисов е тристъпков, отбеляза депутатът