И ма причина оризът да е сред най-разпространените зърнени храни в целия свят. Той е изключително универсален и може да се адаптира към широк спектър от вкусове и ястия. Освен това има много разновидности, от които да избирате (над 120 000, ако искате да се занимавате с технически въпроси!).
Food & Wine съобщава, че оризът съставлява зашеметяващата една пета от всички калории, консумирани в световен мащаб.
Белият ориз, известен още като обогатен ориз, е един от най-популярните видове. Белият ориз е рафиниран ориз, което означава, че е бил смлян, за да се отстранят външната обвивка, триците и зародишът. Въпреки широкото си разпространение, белият ориз обикновено получава лоша слава заради начина на обработка, особено в сравнение с по-хранителния му пълнозърнест братовчед - кафявия ориз.
Може да сте чували белият ориз да се определя като "лош въглехидрат" или източник на празни калории. Струва ли си обаче да го пропускате напълно?
1. Той дава повече енергия
"Белият ориз е източник на въглехидрати, които са основният източник на гориво за тялото ви", казва Манакер. "Освен това много разновидности на белия ориз, поне в САЩ, са обогатени с витамини от група В, които също могат да помогнат за поддържане на енергийните нива."
Според изследване, публикувано в списание Nutrients, всички витамини от група В, с изключение на фолиевата киселина, участват в поне една стъпка (ако не и в повече) от системата за производство на енергия в клетката.
При това положение е от съществено значение да получавате доза от всеки витамин от група В за набавяне на енергия. А твърде малкото му количество ще ограничи производството на енергия в организма ви, което потенциално може да има отрицателно въздействие върху метаболизма и общото ви здраве.
2. Възможно е да приемате арсен
Според Манакер арсенът е микроелемент, който при честа и прекомерна консумация може да доведе до някои неприятни последици за здравето.
"Арсенът е открит в ориза, така че когато консумирате тази зърнена култура, може да приемате и елемента", казва тя.
Въпреки че белият ориз е с по-ниско съдържание на арсен от кафявия, все пак е важно да се избягва консумацията на твърде много и да се разнообразяват зърнените храни. Някои варианти, които са с по-ниско съдържание на арсен и които си струва да опитате, са амарант, киноа и булгур.
Можете също така да проверите дали нивата на арсен са по-ниски или по-високи в региона, където е отгледан оризът ви. Например белият ориз басмати от Калифорния, Индия и Пакистан може да съдържа по-малко арсен от другите видове ориз. Друг пример е оризът за суши от САЩ.
3. Може да направи костите ви по-здрави кости
Оказва се, че консумирането на бял ориз може да предложи голяма гъвкавост, когато става въпрос за здравето на костите.
"Всички знаем, че калцият и витамин D са важни хранителни вещества за здравето на костите", казва Манакер. "Но едно невъзпявано хранително вещество герой за здравето на костите, манганът, се съдържа в белия ориз."
4. Може да ви направи по-склонни към развитие на метаболитен синдром
"Макар че са необходими повече данни, някои проучвания предполагат връзка между консумацията на бял ориз и риска от метаболитен синдром", казва Манакер.
Според клиниката "Майо" "метаболитният синдром е съвкупност от състояния, които се проявяват заедно, като увеличават риска от сърдечни заболявания, инсулт и диабет тип 2".
Състоянията включват висока кръвна захар, излишни телесни мазнини около талията, повишено кръвно налягане и необичайни нива на холестерола или триглицеридите.
Едно проучване, публикувано в списание Heart Asia, предполага, че тези, които консумират най-много бял ориз, са свързани с 30% по-висок риск от метаболитен синдром. Въпреки че не е сериозен, той все пак е достатъчно значителен. Така че, ако сте изложени на риск от някое от тези състояния, помислете дали да не замените белия ориз с нещо друго.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!