Х ората се чувстват по-бодри и се събуждат по-бързо, ако звуците на будилника им са мелодични. Това съобщи пресслужбата на Кралският технологичен университет в Мелбърн, базирайки се на наблюдението на поведението на няколко десетки доброволци.
Как изглеждаха стаите на децата през соца (СНИМКИ)
Възприето е, че класическото "пи-пи-пи" на будилника събужда човек възможно най-бързо и ефективно, но експериментите сочат, че по-мелодичните трели (мелодична украса от повтарящи се съседни тонове) са по-успешни в това отношение. За учените това се оказва голяма изненада.
Функциите в Windows 10, които почти никой не използва
Те стигнали до това заключение по време на проучване за това как различните видове аларми влияят на сънливостта, бодростта и други състояния на доброволците сутрин, веднага след събуждането, пише ТАСС.
По-специално експертите изследвали колко бързо изчезва от доброволците т.н. "инерция на съня". Това според неврофизиолозите и психолозите е специално състояние, възникващо веднага след събуждането, по време на което човек страда от липса на внимание, изкривено възприемане на реалността, "провали" в паметта и редица други симптоми.
Съветите на Безос за добър живот и справяне с критиката
Това гранично състояние между съня и пробуждането може да продължи от няколко десетки минути до няколко часа след събуждането и учените отдавна се интересуват какви фактори влияят върху продължителността на тази инерция. Затова изследвали колко силно влияят звуците, с които всеки човек се събужда в първите моменти след съня си.
Предсказание от 1999, което се е сбъднало
Техните наблюдения при петдесет доброволци показват, че силата на звука на будилника, продължителността на мелодията и много други параметри почти не оказват влияние върху "качеството" на събуждането. За разлика от тях обаче типът мелодия значително влияе на благосъстоянието на доброволците.
Участниците в експеримента, чийто будилник свирел популярна музика, но не издавал силни и неприятни звуци, изключително рядко изпитвали продължителна инертност на съня или я преодолявали по-бързо от други доброволци. Интересното е, че колкото по-мелодични са тези звуци, толкова по-малко изразено е това състояние.
Засега учените не могат да посочат какво точно поражда тези резултати, но те предполагат, че неестествения характер на звуците на обичайните аларми нарушава нормалното функциониране на мозъка в момента на събуждането.
Изследователите твърдят, че по-нататъшните им наблюдения ще помогнат да затвърдят тази хипотеза и да изберат мелодия на будилника, която би помогнала на човек възможно най-бързо да пресече границата между съня и събуждането.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!