К огато хората мислят за храни, свързани с диабет тип 2, те често обвързват заболяването със захарта. Ново проучване от САЩ сочи, че солта също може да е отговорна за заболяването.
Проучване, проведено от изследователи от Талинския технически университет в Ню Орлиънс, анализира данни на около 400 000 възрастни. Изследователите са наблюдавали здравословното състояние на хората в продължение дванадесет години. През това време около 13 000 са развили диабет тип 2.
"Премахването на солницата от масата може да помогне за предотвратяване на диабет тип 2", казва един от изследователите в проучването.
Is salt really a new culprit in type 2 diabetes?#diabetes #food #HealthyEating #healthy https://t.co/l5WUaVMJna pic.twitter.com/OR11Rp17Ll
— YoungerBee (@younger_bee) November 4, 2023
Но наистина ли е толкова просто?
Като начало, този вид проучване, наречено обсервационно изследване, не може да докаже, че едно нещо причинява друго, а само че един фактор е обвързан с друг, уточнява ScienceAlert.
“Проучването на изследователите от Талинския технически университет може само да предложи връзка между употребата на сол и риска от развитие на диабет тип 2”, обяснява експертът Дан Грийн.
Данните, използвани за оценка на употребата на сол, се основават на следния въпрос: "Добавяте ли сол към храната си?" Така зададен, въпросът изключва консумацията на сол, добавена при готвене.
Въпросът, на който са отговаряли участниците в проучването, имал следните опциите: „никога/рядко“, „понякога“, „обикновено“ или „винаги“.
Според Грийн това означава, че не е възможно да се оцени от отговорите, какво количество сол може да бъде обвързано с повишен риск от развитие на диабет тип 2.
Health tips from AMA
— Dr Alexey Kulikov (@KulikovUNIATF) December 28, 2019
🌡Learn your type 2 diabetes risk
🤸🏽♀️Exercise
🍿Avoid processed food, sugar & salt
👩🏽⚕️Know you blood pressure
🍺 Don’t drink alcohol or do it in moderation
📵Don’t smoke
🧾Take antibiotics exactly as prescribed
🧘🏼♂️Manage stresshttps://t.co/R3dp17NKSw pic.twitter.com/pBNUkvt1xk
Преработената храна е най-големият враг на организма
Нормалният прием на сол в страни като Обединеното кралство е около 8 грама или две чаени лъжички на ден. Но около три четвърти от това количество идва от преработени храни.
Националната здравна служба във Великобритания съветва хората да ограничат дневния си прием на сол до около 6 гр. Масовото намаляване на консумацията на сол е цел на Националната здравна служба, посочва ScienceAlert.
Изследователите са използвали тестове, които отчитат, какъв е приема на сол на всеки от участниците в проучването. Те са направили тестове на урината, които са дали информация за приема на натрий и сол. Този подход предполага, че по-високото съдържание на натрий в урината е свързано с по-висок риск от развитие на диабет тип 2.
Има някои доказателства, че увеличаването на приема на сол, измерено чрез натрий в урината, може да бъде свързано с повишени нива на хормона на стреса кортизол. Това е свързано с повишено кръвно налягане и намалена ефективност на хормона инсулин. Инсулинът обикновено контролира нивата на кръвната захар и е ключова част от развитието на диабет тип 2.
Това, в което можем да сме по-сигурни, е, че хората с диабет тип 2, които често имат и високо кръвно налягане, са склонни да виждат подобряване на здравословното си състояние, когато консумират по-малко сол.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!