М арс винаги има с какво да ни очарова. Древни скали, странни магнитни пулсации, чести земетресения. Едно изображение, публикувано в научния блог на НАСА и сайта "Астрономическа снимка на деня" (APOD), отново ни доказва, че Червената планета е едно прекрасно, диво и вдъхновяващо кътче от Вселената.
Снимката показва нещо, което изглежда като планина, но всъщност е... дупка, пише Science Alert.
A Hole in Mars
— NASA daily images (@NASADailyImage) March 1, 2020
March 01, 2020 pic.twitter.com/Z1ckLOrR6r
Макар това да не е продукт на някакъв странен минен експеримент, образуването наистина е кухо. На практика това е лавова "лампа", получила се вследствие на древна вулканична активност под повърхността на Марс.
Марс има странни магнитни пулсации от древни скали
Образуванието е характерно за западните склонове на щитовия вулкан, наречен Pavonis Mons, околните райони на които показват някои спиращи дъха геоложки особености. То има дълги, извиващи се като змии лавови тръби, наречени грабени, както и голям вулканичен кратер.
Необичайното изображение, направено от орбитата на Марс HiRise през 2011 г. безспорно привлича вниманието на учените, тъй като е нещо невиждано до този момент.
AFP: Марс разкрива сеизмични тайни, сходни със Земята
По-обстоен преглед разкрива, че става дума за повърхностен отвор към лавова тръба. Той е кух, защото понякога потоците от лава се втвърдяват на повърхността, а потокът продължава под нея. След това течащата лава се оттича, оставяйки зад себе си нещо като пещери.
С течение на времето части от най-горната повърхност е възможно да се срутят и по този начин се създава т.нар. "лампа". Отворът ѝ е с диаметър около 35 метра.
Нов анализ променя изцяло представите за раждането на Земята
Дигиталната карта на терена позволява на учените да изчислят обема на материала, отцепил се от конусовидния елемент. Това обаче от своя страна поставя ограничения за дълбочината на ямата.
Учените са установили, че купчината от руини трябва да е висока поне 62 метра, което означава, че самата яма е била с дълбочина най-малко 90 метра преди срутването.
Много по-голямо от всички подобни, открити на Земята.
Подобни лавови пещери са интересни за изследователите, защото предлагат известна защита от опасната за хората радиация, която облъчва Марс. Което от своя страна пък означава, че те могат да бъдат добри места за изграждане на подземни бази (ако са достъпни - тази конкретно не изглежда такава да е лесна за влизане и излизане от нея), пише още Science Alert.
Възможно ли е да открием извънземен живот в пределите на Слънчевата система?
Има обаче и нещо друго... Ако ще търсим признаци на живот на Марс, подобни пещери може да се окажат най-добрият вариант.
"Дупки като тази представляват особен интерес, тъй като вътрешните им пещери са сравнително защитени от суровите условия на повърхността на Марс, което ги прави сравнително добри места, на които да се търси марсиански живот", се обяснява в публикацията на APOD.
Учените отриха къде изчезва водата на Марс
Извънземният остров, който подготвя астронавти
И докато тази дупка може да бъде лесно обяснена, остава една загадка.
A именно - как и защо тази марсианска лавова "лампа" има конусовиден кратер около себе си, тепърва ще бъде обект на изследване на учените.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!