Л уната вероятно се е формирала в резултат не на сблъсък между ранната Земя и огромно космическо тяло, а по друг начин, твърдят японски учени. Изследването им е публикувано в сп. "Science Advances".
Как пандемията промени въглеродните емисии
This is huge, if it checks out! The moon may not have been formed at all in the way we think it has, despite robust computer models!
— Malkym Lesdrae (@MalkymLesdrae) May 10, 2020
Carbon emissions on the moon put theory of moon birth in doubt https://t.co/0oJsmUicUb via @physorg_com
Експертите са стигнали до този извод, след като са анализирали данни от космическия апарат "Кагуя", чиято мисия в орбита около естествения спътник на Земята продължи година и половина.
Огромен астероид наближава Земята
Теорията за "суха" Луна, която предполага възникването на спътника в резултат на сблъсък между младата Земя и голямо космическо тяло, трябва да бъде преразгледана, смятат авторите на изследването.
Полит-некоректни прогнози за енергията след коронавируса
Според традиционното схващане вследствие на сблъсъка почти всички летливи вещества са се изпарили от лунната повърхност под въздействието на високите температури, в това число и въглеродът.
НАСА може да превърне лунен кратер в телескоп
Направеният анализ обаче е показал, че Луната излъчва мощни потоци от въглеродни йони и други елементи - откритие, което не се вписва в популярната теория за произхода ѝ.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!