В секи поне веднъж се е наслаждавал на красотата на златната рибка и му се е искало да можеше да му изпълни поне едно желание.
Тези малки златни създания изглеждат като от приказка, щом ги видите да плуват в своя аквариум, но ако ги пуснете сред природата, са способни да унищожат цели екосистеми.
Всичко започва в австралийската река Вас преди близо 20 години
Една шепа екземпляри, пуснати в по-малък приток на реката, намират своя път по течението. Скоро се разпръскват, обхващайки цялата река, и поглъщат нейната екосистема.
Миналата година пък провинция Албърта, Канада, проведе кампания под надслов „Не ги освобождавайте“. Кампанията имаше за цел да накара гражданите да спрат да пускат в природата рибките, поразили Австралия.
Подобни доклади за застрашени екоситеми са получени в Бангор, Мейн, и езерото Тахо, Невада в САЩ.
Във виедото горе вижте кои са най-опасните животни
В природата златните рибки мутират и се размножават бързо
Когато собствениците на декоративните създания взимат хуманното решение да ги „освободят“, най-често ги пускат в близки езера или реки. Проблемът обаче е, че животинките не само се напасват в новата среда, ами я завземат.
Десетилетия преди инвазията на златни рибки в река Вас и преди видът да стане опасен като цяло, китайците го опитомяват и го пригаждат за домашна среда от древен вид шаран. През XIX в. видът си проправя път и до САЩ, където е често срещан домашен любимец.
Поради тяхното изобилие, ниска цена и употреба за декорация, става честа практика собствениците на златни рибки да ги освобождават, щом се изморят да се грижат за тях.
Хората не осъзнават обаче, че това е напълно грешно и много опасно. Ако един домашен вид се окаже в нова среда, независимо дали е малка сладка златна рибка, той може да нанесе сериозни поражения на природата в опита си да се адаптира.
Вижте най-странните животни на света в нашата галерия
В аквариума размерът е ограничен, но в природата не е така. В новата среда домашната златна рибка променя размера си и може да достигне до 40 см. дължина. Щом станат достатъчно големи, те променят и цвета си от златистооранжев в жълт или кафяв.
Разбира се, рибата не мутира за една нощ. Промените се осъществяват с времето поради разнообразието във водната среда – водораслите, разнообразната храна и яйцата на други видове.
В естествена среда рибките се възпроизвеждат с изключителни темпове
В природата женските екземпляри могат да произвеждат до 40 000 яйца на ден и ако липсват естествени хищници, няма много неща, които могат да възпрепятстват вида.
Think twice before flushing Bubbles down the toilet #goldfish #invasion https://t.co/1JKEhjg8t2
— Dive Into the Ocean (@DiveIntoOcean) 26 септември 2016 г.
Колкото повече златни рибки плуват по водното дъно, толкова по-бързо се унищожава растителността, което може да доведе до сериозни замърсявани на водните басейни и появата на вредни растения или паразити във водата.
Учените отбелязват, че домашните рибки, пуснати в природата, са изключително бързи плувци, които светкавично мигрират, за да се размножават. Щом изследователите успеят да открият развъдниците на малките екотерористи, те се надяват, че ще могат да ги извадят от дивата природа.
Засега обаче учените молят хората да се информират каква вреда нанасят красивите им домашни любимци, когато се окажат в природата, и да проучат за по-добри варианти да се оттърват от тях, вместо да ги „освобождават“.
Вижте още:
Учени: В домовете ни живеят 100 различни животински вида
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!