В или Бранд е политикът, който се осмели да напише писмо до Кенеди и да поиска от американския президент да спре изграждането на Берлинската стена. Той е мъжът, който каза, че Хитлер не е Германия. Канцлерът, който спечели Нобелова награда за мир. Но преди всичко Вили Бранд остана в историята като човека, сближил Изтока и Запада по време на Студената война.
8 October 1992. Willy Brandt died (aged 78). He was one of the most important West German leaders since WW2, and won 1971 Nobel Peace Prize. pic.twitter.com/WjBlO81VrS
— Professor Frank McDonough (@FXMC1957) 8 октомври 2019 г.
Бранд се ражда на 18 декември 1913 г. в Любек, Германия с името Херберт Ернст Карл Фрам. Той постъпва в университет през 1932 г., но когато през следващата година нацистите идват на власт, е принуден да го напусне.
Бранд е млад социалдемократ, който влиза в конфликт с Гестапо и за да избегне арест, бяга от Германия. Името Вили Бранд той възприема докато живее в изгнание в Норвегия, където работи като журналист. Когато нацистите окупират Норвегия, Бранд бяга в Швеция и остава там по време на Втората световна война. След това се завръща в Германия като норвежки гражданин.
Писмо до Кенеди
Притиснат да се завърне в политиката, той отново става немски гражданин. А през 1957 г. е избран за кмет на Западен Берлин. На този пост Бранд придобива световна слава. По време на строежа на Берлинската стена през 1961 г. той пише писмо до Кенеди, в което заявява, че:
„Берлин очаква повече от думи, Берлин очаква политически действия!“
Но единственото, което гражданите на Берлин получават, е заявлението на американския президент през 1964., че той е един от тях:
„Всички свободни хора, където и да живеят, са граждани на Берлин. И затова, като свободен човек, се гордея с думите: „Ich bin ein Berliner“.
Канцлер на ФРГ
Няколко години по-късно, през 1969 г., Вили Бранд става канцлер на Федерална република Германия. Той се ангажира с проблемите както за свободата на Берлин и германското единство, така и за обединението на Европа и отношенията между двете велики сили в този период – СССР и САЩ, както и техните сателитни страни.
Коалицията на социалдемократите иска по-спокойни отношения със страните от Източния блок, включително Източна Германия. Вили Бранд желае „двете германски държави да живеят хармонично рамо до рамо“. Успява да постигне напредък по този въпрос, след като през 1972 г. е подписан договор за отношенията между ФРГ и ГДР, в който двете държави се споразумяват да влязат в съседски отношения.
Договорите
Спорен въпрос в новата външна политика на Бранд към източните държави е дали Германия трябва да признае границата с Полша. Канцлерът е убеден, че помирението с Полша е възможно само ако ФРГ не предявява претенции към установената граница.
8 Ekim 1992
— 32. Gün Arşivi (@32gunarsivi) 8 октомври 2019 г.
Eski Almanya Başbakanı #WillyBrandt hayatını kaybetti pic.twitter.com/wM6kdWESmh
Вили Бранд прави голям жест към поляците, който остава в историята. Бранд полага венец на паметника на героите от Варшавското гето. Но освен да остави цветя, той коленичи и запазва мълчание. Моментът е запечатан от фотографите и снимката обикаля целия свят.
Нобелова награда за мир
През 1971 г. той получава Нобеловата награда за мир. Заслугите му за помирението между Изтока и Запада по време на Студената война включват:
През 1970 г. той подписва „Московския договор“ между Западна Германия и СССР. Чрез него Бранд се съгласява с границите на Полша, такива каквито са след Втората световна война. Също така канцлерът на Западна Германия подписва Договора за неразпространение на ядрените оръжия.
През 1971 г. е договорено Берлинското споразумение, което улеснява посещението на разделените от Берлинската стена семейства.
Вътрешна политика
Вили Бранд има големи заслуги и във вътрешната политика на Западна Германия. Неговият девиз е „Осмелете се да правите повече демокрация!“. Бранд реформира закона за разводите и абортите и намалява възрастта за гласуване от 21 на 18 години.
Въпреки усилията му, в страната има признаци на икономическа криза, която удря с пълна сила неговия наследник Хелмут Шмит.
Източногерманският шпионин Гюнтер Гийом, който е близък довереник на Вили Бранд, е разкрит през 1974 г. Той издава много секретна информация на Източна Германия. Вили Бранд поема политическата отговорност за аферата и подава оставка от поста си през 1974 г.
Вили Бранд умира на 8 октомври 1992 г.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!