Лекари в Бразилия останаха в историята, след като през 2016 г. успяха да направят първата трансплантация на матка от починал донор и по този начин допринесоха за раждането на едно много желано бебе.
Този месец родителите на момиченцето празнуват първият му рожден ден, след като вече година се радват на едно напълно здраво и жизнерадостно дете – дар от Бога… или медицината.
През 2016 г. бразилски лекари осъществяват 10-часова операция
по присаждането на матка на пациентка. Само седем месеца по-късно пациентката започва да има редовна менструация, което е признак не само, че не е отхвърлила транспланта, а и че той се е адаптирал към тялото ѝ.
След като индикациите, че всичко функционира наред, са налице, лекарите оплождат матката чрез инвитро с яйцеклетки на пациентката и това довежда до успешна бременност и раждането на здраво бебе през декември 2017 г.
Brazilian doctors are reporting the world's first baby born to a woman with a uterus transplanted from a deceased donor https://t.co/8EDLa0xflY
— NBCWashington (@nbcwashington) 7 декември 2018 г.
Лекарите израждат бебето с цезерово сечение и въпреки че няма усложнения, премахват и матката с него.
До днешна дата са правени около 50 опита
за осъществяването на същата процедура. Голяма част от тях са успешни. Случаят с бразилската пациентка обаче е прецедент, защото за първи път се ражда бебе от присадена от починал донор матка. Донорът е 45-годишна жена, майка на три деца, починала от рядък вид инфаркт.
Д-р Дани Ежзенберг от Университета Сао Пауло в Бразилия, който е ръководил трансплантацията съобщава, че момиченцето е напълно здраво и се развива съвсем нормално.
Години наред медицината опитва
да помогне на жени, родени без матки, или загубили ги по време на живота си по една или друга причина.
Опитите дълго остават безуспешни, карайки учените да вярват, че тази медицинска практика е невъзможна. За щастие на тези жени обаче, се оказва, че е напълно възможна.
Първият опит за трансплантация и оплождане на матка от починал донор се прави през 2011 г. в Турция, но той е безуспешен.
Оттогава са правени още 10 опита в Турция, САЩ, Чехия и Бразилия. Този в Южна Америка е единственият успешен до момента.
„Говорим за животоспасяващи транспланти. Този е животодаряващ“,
казва д-р Алан Д. Кирк, главен хирург към медицинските институции на Университета Дюк в Северна Каролина, САЩ пред Ню Йорк Таймс.
„Биологически органите на живите и мъртвите донори не са много различни. Наличността на органи от починали обаче може да отвори път на тази процедура за много повече пациенти“, добавя Кирк и съвсем не греши.
Медицинските митове, в които вярваме
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!