Ч ервеите са изключително издръжливи същества.
Наскоро руски учени откриха замразени микроскопични червеи на повече от 30 000 години, които след размразяването се върнаха към живота.
Най-голямата заплаха за човечеството - един малък червей
Това обаче далеч не са единствените древни организми, които са успели да се запазят хилядолетия напред.
Не си представяйте дъждовни червеи
Организмите върнати към живот след десетки хиляди години са нематоди или по–известни като кръгли червеи. Те са изключително малки по размери и могат да бъдат наблюдавани само с микроскоп.
Двата непокътнати екземпляра са открити в пермафроста (най-горната част на земната кора на местата, където температура ѝ не надвишава 0 градуса по Целзий) в Русия. От 300 проби от равнината на р. Колима в Източен Сибир нематодите са открити в две, датиращи от късния плейстоцен – преди 30 и 40 хил.г.
Scientists in Russia have revived these tiny roundworms, making them the first multicellular organisms to have survived being frozen in Arctic permafrost. https://t.co/2ztVROvOQQ
— Atlas Obscura (@atlasobscura) 31 юли 2018 г.
Първоначално единственото, което изследователите забелязват е, че червеите са цели. След като ги размразяват и ги снабдяват с храна обаче чудото на природата се случва и организмите започват да се хранят. Оказва се, че въпреки че са били замразени, те никога не са умрели напълно.
Това обаче далеч не е първият случай на съживени древни организми
В научните среди от години е известно, че едноклетъчни организми запазени в лед или кехлибар могат да се съживят след стотици и дори милиони години.
През 1995 г. учени съживяват бактерия в стомаха на пчела в кехлибар на между 25 и 40 млн. г. През 2008 г. единият от тях използва друг фосил, открит през 1995 г., датиращ от преди 45 млн. г., за да създаде бира. Днес пивоварната се нарича "Fossil Fuels Brewing Company" и хората могат да пият бира от дрожди, извлечени от фосил на милиони години.
Създанията, които живеят с векове
През 2000 г. пък друг учен открива бактерия в заровени солни кристали, датирани на над 250 млн. г., а през 2015 учен си инжектира бактерия на 3.5 млн. г., очаквайки, че тя ще се погрижи за дълголетието му.
Сравнени с тези древни бактерии новооткритите нематоди са изключително млади, но въпреки това случаят остава уникален.
За пръв път многоклетъчен организъм, в пъти по-сложен от една бактерия,
е съживен след десетки хиляди години. Известен е още един подобен случай, в който друг микроскопичен организъм – бавноходка, е съживен след замразяване.
Откриха запазена птица на близо 100 млн. години в кехлибар
Японски учени съживяват устойчивия организъм след 30 г., но този период на замръзнало състояние със сигурност не може да се сравнява с повече от 30 хил. г.
И въпреки че учените са се постарали да запазят пробите си стерилни,
те не изключват възможността да се замърсили със съвременни червеи. Затова науката има едно наум относно откритието.
Откритието кара учените да се замислят над ниските температури. То може да бъде както в полза на човечеството – за запазване на живота, така и заплаха за него – по целия свят ледовете се топят и ако червеите от преди повече от 30 хил. г. не са единствените оцелели, то редица батерии, опасни за нас, биха се освободили и ни унищожили.
Някои вече дори сравняват топенето на ледовете с отваряне на „кутията с болести на Пандора“.
За още новини и интересни материали харесайте страницата ни във Facebook ТУК.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
Четете още:
Учени откриха опашка на динозавър с пера
Как 30 секунди се оказват решаващи за съдбата на динозаврите
Учени откриха останки от древен прародител на крокодилите в Ню Мексико
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!