М оже ли вашата личност да повлияе на вашите хранителни навици и избор на здравословен начин на живот? Това бяха основните въпроси на проучване, проведено от Йоанис Царцапакис и Аглая Зафеируди от Аристотеловия университет в Солун и съответно от Тесалийския университет в Гърция.
По-конкретно, изследователите се интересуват от това как Големите пет личностни черти, широко приет модел, за който се смята, че обхваща основните измерения на личността, влияят върху консумацията на храна и здравословните хранителни навици.
Петте черти са: откритост, добросъвестност, екстравертност, сговорчивост и невротизъм.
За да проучи влиянието на Голямата петорка върху храненето, изследователският екип извърши преглед на литературата на проучвания, които се фокусираха върху ролята на тези личностни фактори в хранителните навици и предпочитания. Техните усилия дават огромни 2237 подходящи статии, но в крайна сметка само 21 проучвания отговарят на критериите за включване. Оттам те анализираха констатациите.
Резултатите бяха поразителни. Царцапакис и Зафеируди установиха, че всяка от петте големи черти е свързана с хранителни предпочитания и навици. Техните констатации са обобщени по-долу:
- Добросъвестността включва самоконтрол, поставяне на цели, планиране напред и спазване на правилата. Хората с висока степен на съвестност са по-склонни да избират по-здравословна храна, да поддържат здравословно телесно тегло чрез добри хранителни навици и да се придържат към цялостно здравословно поведение.
- Отвореността към опита се отнася до любопитство, креативност и непредубеденост. Хората с висока степен на откритост се радват на нови преживявания, ценят изкуството и са в контакт с чувствата си. За разлика от това, хората с ниска степен на откритост предпочитат установени рутини и вярвания - и могат да бъдат разглеждани като затворени или конвенционални. Хората с висока степен на откритост демонстрират по-здравословни навици, като ядат повече плодове и зеленчуци и следват балансирана диета , особено когато остареят. Отворените индивиди също са по-малко склонни да страдат от „хранителна неофобия“ или избягване или страх от ядене на нови храни.
- Приветливостта улавя как човек взаимодейства с другите и общото му отношение към хората. Хората с високо ниво на тази черта са отворени към другите, алтруисти, доверчиви и състрадателни. Може би не е изненадващо, че тази черта е свързана с ниската консумация на месо.
- Екстраверсията се отнася до начина, по който хората взаимодействат с другите и колко им харесва да общуват. Също така е свързано с това колко позитивен, енергичен и жизнерадостен се чувства някой в различни социални контексти. Хората с високо ниво на тази черта обикновено са социални, приказливи и енергични. Те процъфтяват в социалните среди, търсят забавление и са оптимисти. Освен това те обичат приключенски дейности, включително опасни спортове. Екстраверсията е свързана с консумацията на сладки и солени храни, месо и газирани напитки. Хората с висока степен на екстраверсия често правят избор на нездравословна храна, казват изследователите, защото вярват, че са в добро здраве - и е по-вероятно да участват в рисково поведение.
- Невротизмът говори за това как човек се справя с емоциите и колко стабилен се чувства. Хората с висок невротизъм са склонни да изпитват повече негативни емоции, емоционална нестабилност, хипохондрия и стрес. Те могат също да се борят с чувство на неадекватност, нервност и безпокойство. Хората с високо ниво на тази черта демонстрират нездравословни хранителни навици, включително по-нисък прием на плодове и зеленчуци и висока консумация на захар и наситени мазнини.
Преди близо 200 години Жан Антелм Брилат-Саварин пише в книгата си „Физиология на вкуса“: „Кажи ми какво ядеш и аз ще ти кажа кой си“. Резултатите от това съвременно проучване показват, че той е бил прав.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!