П редишни изследвания показват, че хората, определяни като нарцисисти - хора с прекомерно чувство за собствена значимост, липса на емпатия и нужда от внимание - са по-склонни да вярват в теории на конспирацията.
Новото изследване предлага четири причини за това, въз основа на анализ на по-ранни проучвания: чувство на параноя, доверчивост по отношение на твърденията за това, което е вярно или не, нужда от доминиране и нужда от уникалност.
Превръщаме ли се във все по-нарцистични личности?
Всички те могат да играят роля в установяването на тази връзка между нарцисистите и теориите на конспирацията.
Изследователите предполагат, че всеки от тези психологически процеси е свързан с различни компоненти, които изграждат нарцисизма.
Тези компоненти включват агентична екстраверсия (опит за повишаване на егото и спечелване на възхищение чрез чар и фантазиране), антагонизъм (да бъдеш арогантен, експлоатиран и с права) и невротизъм (да изпитваш ниска самооценка и срам).
"Твърдим, че всеки от тези компоненти на нарцисизма може да предразполага хората да подкрепят теориите на конспирацията поради различни психологически процеси", пишат изследователите в публикувания си документ.
Първо, това е параноята - начинът, по който нарцисистите са склонни да вярват, че другите хора искат да ги хванат и се опитват умишлено да им навредят. Това прави някои конспиративни теории по-лесни за възприемане.
Второ, има нужда от доминиране и контрол. Тази потребност при нарцисистите може да направи теориите на конспирацията привлекателни като начин за прехвърляне на вината, като се използва друга група като изкупителна жертва за нещо несполучливо.
Третият процес, нарцистичната потребност от уникалност, може да бъде свързан с теориите на конспирацията, защото те обещават достъп до привилегирована или скрита информация, която не е достъпна за всички, което прави тези, които вярват в тях, по-специални.
Архиви от XVII в. разкриват ужасяващи медицински практики
И накрая, налице е доверчивостта, войнствеността прави някого по-податлив на недостоверна и манипулативна информация и е свързана със склонността на нарцистичните хора да бъдат по-наивни и по-малко склонни да се занимават с когнитивна рефлексия.
Изследователите говорят и за това как тези прозрения могат да бъдат използвани. Например нарцисизмът има тенденция да е по-висок при политиците, отколкото при населението като цяло, което означава, че има опасност хората в правителството да са по-податливи на теории на конспирацията.
"Надеждните доказателства, свързващи различни компоненти на нарцисизма с вярата в теориите на конспирацията, имат важни последици", пишат изследователите.
"Нарцисистите са склонни да се смятат за квалифицирани за политиката и са склонни да обмислят кандидатиране за поста".
По-доброто разбиране на нарцистичната потребност да се инвестира в теории на конспирацията е от съществено значение за прекъсване на тази връзка, казва екипът на новото изследване, може би чрез гарантиране, че тези психологически потребности се удовлетворяват или управляват по различни начини.
Изследователите също така предполагат, че анализираните от тях психологически процеси могат да бъдат приложени и към колективния нарцисизъм - нуждата на определена група хора да вярват, че са специални и уникални, например.
Нарцисисти, от които да се пазим
Възможностите за бъдещи проучвания включват разглеждане на това как нарцисистите споделят и популяризират теориите на конспирацията (например в социалните медии) и как тези открития могат да се отнесат към други видове фалшива или умишлено сензационна информация извън теориите на конспирацията.
"Жаждата на нарцисистите за утвърждаване и признаване вероятно има последствия не само за техните убеждения, но и за поведението им", пишат изследователите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!