Д ецата попиват всичко като гъба, особено в ранна детска възраст.
Когато постоянно стават свидетели на споровете между родители си, това наистина ги засяга, не само в конкретния момент, но и в бъдеще, защото те ще пренесат тези модели на поведение със себе си в зряла възраст.
Психолог за „опустяващото гнездо“: Не пречете на детето да бъде самостоятелно
По тази тема Марк Къмингс – психолог от университета Нотр Дам, заедно с колегите си публикува стотици статии в продължение на двадесет години.
Децата обръщат голямо внимание на емоциите на родителите си, за да разберат доколко са в безопасност в семейната среда. Когато родителите имат деструктивно поведение, щетите за децата могат да бъдат за цял живот, смята Къмингс.
Психолог: Не може да доведете детето и да кажете „Ето, ремонтирай го“
Когато децата виждат конструктивно разрешаване на проблеми и конфликти, те се научават как да решават проблемите си като възрастни.
Какво е деструктивен конфликт и как се отразява на детето?
В своята книга „Брачен конфликт и деца: от гледна точна на емоционалната сигурност“ Къмингс и колегата му Патрик Дейвис от университета в Рочестър идентифицират видовете разрушителни тактики, които родителите използват помежду си, които вредят на децата.
Това са:
- Вербална агресия като обиди и заплахи за раздяла;
- Физическа агресия като удряне и блъскане;
- Тихи тактики като избягване, напускане на къщата, цупене или отдръпване;
- Капитулация – отстъпването, което изглежда като решение, но не е.
Когато родителите многократно използват тези стратегии помежду си, някои деца могат да станат разстроени, тревожни и обезсърчени. Други могат да реагират с гняв, да станат агресивни и да развият поведенчески проблеми у дома и в училище.
Психолог: Никога не поставяйте детето в тази ситуация
Децата могат да развият нарушения на съня и здравословни проблеми като главоболие и стомашни болки или могат да боледуват често.
Техният стрес може да повлияе на способността им да обръщат внимание, което създава проблеми с ученето.
Повечето деца, израснали в среда на разрушителни конфликти, имат проблеми с установяването на здрави, балансирани взаимоотношения с връстниците си.
Психолог: Вербалната агресия при деца се пренебрегва, а е ключова
Дори отношенията между братя и сестри могат да бъдат неблагоприятно засегнати: тези деца са склонни да стигат до крайности, като стават прекалено ангажирани и защитаващи се един друг или пък стават прекалено дистанцирани.
През 2002 г. Рена Репети, Шели Тейлър и Тереза Сийман от Калифорнийския университет в Лос Анджелис събират 47 различни проучвания, които свързват преживяванията на децата в рискова семейна среда с реални проблеми в зряла възраст.
Българските деца – как се хранят и колко се движат
Те откриват, че тези които са пораснали в домове с високи нива на конфликтнтост, са имали повече физически здравословни проблеми, емоционални и социални проблеми по-късно в живота в сравнение с контролните групи.
Като възрастни е по-вероятно да съобщят за съдови и имунни проблеми, депресия и емоционална реактивност, зависимост от субстанции, самота и проблеми с интимността.
Избягването на конфликта решение ли е?
Някои родители, знаейки колко разрушителен може да бъде един скандал, може да си помислят, че могат да избегнат негативното въздействие върху децата си, като се предадат, за да прекратят спора. Но това не е ефективна тактика.
Психичното здраве – що е то и как да го подобрим?
Проучването на zadovoljna.hr показва, че дългосрочните ефекти от капитулацията на родителите всъщност пречат повече на приспособяването на децата.
Децата разбират враждебността. Кажете им какво се случва.
СЗО призова към глобална промяна в грижите за психичното здраве
Но когато родителите се предадат и станат емоционално дистанцирани, децата не разбират какво се случва.
Те просто знаят, че нещо не е наред, но не точно какво. С течение на времето виждаме, че родителското „предаване“ всъщност е по-зле за децата и е по-трудно и за партньорите, казва Къмингс.
Децата виждат кога родителите се преструват и кога напрежението в къщата може да се реже с нож.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!