М алък фрагмент от човешката Дезоксирибонуклеиновата киселина, който се наследява изцяло от майката, може би определя дали ще сме здрави при остаряването ни, пише АФП, която се позовава на ново научно изследване.
Екипът на Испанския национален център за кардиологични проучвания е наблюдавал две групи генетично модифицирани лабораторни мишки. Животните са били напълно идентични, като изключим митохондриалната им ДНК. В резултат на това мишките от едната група са били много по-здрави и жизнени през остаряването си.
„Начинът по-който остаряваме може би се определя много преди самото остаряване да започне”, е изводът на испанския институт.
Всяка клетка в човешкото тяло съдържа около 25 000 гени, като почти всичката ДНК се съдържа в клетъчното ядро – т.нар. ядрена ДНК.
Едва 37 гена се намират в митохондриите – клетъчни органели, отговарящи за превръщането на различни вещества като захарта и кислорода в енергия за нашите клетки.
Ядрената ДНК се предава и от двамата родители, докато митохондриалната ДНК се наследява само от майката.
Генетични мутации, при които митохондриите биват засегнати, обикновено водят до отказване на отделни органи и дори смърт.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!