К омбинацията от пералня и сушилня в един уред безспорно е огромно удобство, особено за малките жилища. Този тип уреди обаче изискват специфични грижи, за да могат да ви служат дълго и вярно, да пестят електричество и да работят добре.
Ето как да почиствате този домашен помощник както трябва, за да го поддържате в изрядно състояние.
Дълбоко почистване поне веднъж годишно
Поне един път в годината е добре да правите дълбоко почистване на уреда, за да се отървете от натрупаните мъхчета, котлен камък, замърсявания и плесени. Не е много трудно да се направи, просто следвайте стъпките:
- Сложете в барабана две чаши бял оцет.
- Добавете и четвърт чаша сода бикарбонат. Може би ще кипне, но това е нормално.
- Настройте пералнята на възможно най-горещата и дълга програма за пране и я включете.
- След като програмата приключи, измийте добре вътрешността на барабана с мокра гъба.
- Оставете вратата на пералнята отворена, докато вътрешността ѝ изсъхне добре.
Можете да правите това и със специализиран препарат за почистване на перални със сушилни.
Какво да почиствате всеки път
Когато имате пералня със сушилня, ще трябва да я почиствате след всяко използване. Ето няколко неща, които е добре да придобиете навик да правите веднага щом извадите прането:
- Ако вашата пералня със сушилня има филтър за мъх, извадете го и го почистете много добре.
- След като извадите дрехите, огледайте вътрешността на барабана и почистете и него от натрупаните мъхчета. Ако не го правите, мъховете ще се наслояват и могат да запушат вентилационния отвор или дупчиците на барабана, което ще доведе до недобро изпиране и изсушаване на дрехите.
- Ако забележите, че по барабана има следи от боя или петна, почистете ги на мига. В противен случай те ще се прехвърлят върху следващите дрехи, които сложите в пералнята.
- Огледайте уплътнението на вратата и почистете всички натрупани мъхове и там.
Какво да почиствате веднъж в месеца
Веднъж месечно можете да правите някои други почиствания, за които вашата пералня със сушилня ще ви се отплати с добра работа дълго време. Ето какво ви предлагаме:
- Използвайте кръгла четка, за да отстраните натрупания прах и мъх във вентилационните отвори и приставката за маркуча.
- Извадете ваничката за препарати и я измийте добре, за да отстраните всички натрупани остатъци от сухи или течни перилни препарати и омекотители.
- Измийте външността на пералнята със сушилня, като използвате влажна кърпа, а при нужда – и подходящ препарат. Ако не сте любители на готовите препарати, използвайте разтвор на бял оцет. Истината е, че това няма да подобри прането и сушенето, но със сигурност ще завърши качествено почистването и ще ви помогне да живеете в по-красива и хигиенична среда.
Ако в района ви има твърда, варовита вода, то годишното измиване с бял оцет няма да е достатъчно. Препоръчваме да изсипете в барабана или ваничката за перилни препарати около 3 литра бял оцет, след което да включите дълъг и горещ цикъл за пране. Можете също така да използвате готов препарат за предотвратяване на варовиковите натрупвания. Ако не го правите, варовикът може да увреди сериозно машината ви.