Д-р Албена Бъчварова е алерголог и педиатър в София с над 25 години опит и професионални интереси в диагностиката и лечението на дихателна, хранителна и медикаментозна алергия. Член e на Български лекарски съюз (БЛС), Българско дружество по алергология (БДА), Световна алергологична организация (WAO), Европейска асоциация по алергология и клинична имунология (ЕAACI), Европейско дружество по белодробни заболявания (ERS). В момента д-р Бъчварова е част от екипа на Медицински център "Детско здраве" и ДКЦ "Александровска" София.
Срещаме се с нея в началото на есенно-зимния сезон, който също се характеризира с обострянето на алергии, но не поленови, а от различен тип. Какви са и как да ги предотвратим, вижте в интервюто:
Д-р Бъчварова, кои са алергиите, които се проявяват през есента?
Есента е благоприятен период за хората, които страдат от сенна хрема, но за хората с целогодишни алергии предстои период на обостряне на оплакванията.
Най- честият причинител на този вид алергии са акарите в домашния прах. Микрокърлежите (акарите) са микроскопични насекоми, които принадлежат към семейството на паяците. Обитават жилищата ни и се развиват и размножават най-много в леглата, завивките, възглавниците, меката мебел, килими и мокети. Хранят се с нашите кожни отпадъци - излющени епидермални клетки, косми, пърхот. Популацията от микрокърлежи в леглото може да се разрасне от 1 до 1 милион в рамките само на няколко седмици.
Защо през есента има по-изразени симптоми за хората, страдащи от алергии?
През есента микрокърлежите намират благоприятна среда за своето размножаване и това определя засилване на симптомите в края на лятото и началото на есента. Тогава средата, в която живеем, е много по-ограничена: прекарваме повече време в дома, по-рядко отваряме прозорците, включваме отоплителните уреди и поддържаме по-висока стайна температура.
В същото време стайната влажност се покачва заради естествените жизнени процеси и използването на сушилни в затворени помещения повишава влажността. Всички тези фактори водят до създаването на идеална среда за развитие на микрокърлежите в домашния прах.
Какви са симптомите на алергиите към домашните микрокърлежи?
Между 15 и 20% от хората имат алергия към акари. Симптомите на алергия към домашни микрокърлежи варират от алергичен ринит и конюнктивит до бронхиална астма и прояви от страна на кожата като атопичен дерматит.
Симптомите на алергичен ринит понякога се проявяват съвсем неочаквано и се изразяват в:
- водниста секреция от носа, серийно кихане, особено сутрин при ставане от леглото, сърбеж в носа и/или на небцето, запушване на носа със задно носно стичане на секрет и кашлица.
- много често сълзене, зачервяване, сърбеж на очите.
- aко не бъде лекуван, алергичният ринит може да се задълбочи и дори да прогресира до развитието на алергична бронхиална астма.
- подсказващите симптоми за бронхиална астма са кашлица със „свиркащо“ и затруднено дишане.
- алергията към домашен прах може да предизвика и атопичен дерматит (атопична екзема): зачервяване и сърбеж в областта на лицето, тялото и по кожните гънки (свивките на колената и лактите, т.н.).
Децата по-често ли се оплакват от алергия към домашните микрокърлежи?
Около 40% от децата в училищна възраст страдат от алергичен ринит. При голям процент от тях се открива алергия към акари. Ранното излагане на алергени от домашни микрокърлежи при децата увеличава риска от астма, а децата с чувствителност към микрокърлежи са с 5 пъти по-голям риск за развитие на бронхиална астма.
Може ли да ги отстраним напълно от дома? Кои са основните места за развитие у дома?
Пълното отстраняване на домашните акари е непостижима цел, но намаляването на количеството им и техните алергени е първата стъпка за ограничаването и дори елиминирането на клиничните симптоми на алергия.
Мерките за намаляване на концентрацията в дома включват :
- Поддържане на температура в дома около 18°C, ниска влажност, често проветряване.
- Не се препоръчва сушене на дрехи в стаята.
- Смяна на спалното бельо всяка седмица и пране при 60°C.
- През летните месеци, по възможност, излагане на пряка слънчева светлина на матрака, завивките и възглавниците
- За предпочитане са легла с подматрачна рамка, която осигурява циркулация под леглото и намалява влажността
- Почистване с леко влажна кърпа и използване на прахосмукачки с HEPA или воден филтър.
- Използване на химични агенти за почистване .
Има ли средства, които да намалят концентрацията на микоркърлежите, респ. да намалят симптомите на алергия?
Да, освен общоприетите хигиенни мерки, които всеки може да прилага в дома, са разработени и различни химически средства с акарицидно действие. Те могат да регулират развитието, като повлияват размножаването на акарите или непосредствено ги убиват. Имат основен недостатък, че могат да създават свръхчувствителност към тях.
Съществуват и средства на растителна основа като специално разработената формула ExAller®. Спреят ExAller® срещу домашни микрокърлежи съдържа естествени съставки, които имитират феромоните, използвани от акарите за комуникация. Трябва да се напръска върху памучно покривало, което покрива матрака и възглавниците и вследствие на привличащите съставки в разтвора ExAller® микрокърлежите ще мигрират от матрака и възглавницата и могат лесно да се елиминират като се изпере покривалото в пералня при 60°C .
Предимството на този вид средства са:
- 100% натурален произход, без инсектициди.
- Разтворът е безвреден - не са описани странични ефекти. Подходящ е за използване и в домове с домашни любимци.
- Активното третиране елиминира 99% от домашните микрокърлежи.
- Лесен е за употреба и ефективен
- Има клинично доказани резултати – в проучване проведено при 40 деца с алергия към акари, значително намалява всички оплаквания на алергичния ринит след 2 обработки на матрака.
Ако имам алергия към домашни микрокърлежи и често пътувам, трябва ли да мисля и за третиране на местата, където отсядам – хотели, вили, къщи за гости и др.?
Да, често се случва при пътуване и посещение на обществени обекти като хотели, вили, къщи за гости, общежития, санаториуми, самолети, влакове и автобуси хората да са в контакт с по- голямо количество акари и да проявят по-силни симптоми.
С цел да се избегне провокация при хора, които имат алергия към акари и често пътуват, са създадени интернет страници, където може да бъде намерена информация за хотели, които се определят като хипоалергенни или неалергенни.
Ако не намерят такава информация за пътуващите, страдащите от алергия към акари се препоръчва да носят със себе си симптоматичните си лекарства и при възможност до използват разтвора ExAller® .