К ато сватбен фотограф препитанието на Тан Менгменг зависи до голяма степен от хората, които се женят, и от това да улови радостта и щастието на любовта на една двойка.
Но броят на сключените бракове в Китай постоянно намалява и 28-годишната жена, която управлява фотографско студио в централната провинция Хенан, изпитва желание да разшири източника си на приходи, за да се възползва от една нарастваща тенденция - разводите.
В допълнение към влюбените, които си разменят обети, тя вече снима и двойки, които искат да отбележат, а в много случаи и да отпразнуват края на брака си.
Официалните данни сочат, че броят на браковете в Китай рязко спада - от около 13 млн. през 2013 г. до под 7 млн. през 2022 г., което е най-ниското ниво от 1985 г. насам, според данни на Националното статистическо бюро на Китай.
Миналата година в страната е отбелязан лек скок към 8 милиона, но властите продължават да са обезпокоени от тази тенденция.
Междувременно броят на разводите рязко се е увеличил, достигайки рекордно високи стойности от 4,7 млн. през 2019 г., което е повече от четири пъти повече, отколкото преди две десетилетия, сочат данните.
💔 The side hustle cashing in on China’s soaring divorce ratehttps://t.co/PbRICBdmJf
— The Telegraph (@Telegraph) September 19, 2024
Правителството се опита да обърне ръста, като през 2021 г. наложи нов закон, изискващ двойките да преминат през 30-дневен период на „охлаждане“, преди да се разделят. Това доведе до временен спад, но след това броят на разводите отново скочи, като през 2023 г. се увеличи с 25% спрямо предходната година, сочат данните.
Двете промени допринесоха за задълбочаване на демографската криза във втората по големина икономика в света, която се изостря от забавянето на икономиката, бързото застаряване на населението и факта, че все по-малко жени раждат деца след продължилата десетилетия политика на едно дете.
Тан казва, че е насочила фотографските си услуги към развеждащите се, след като е видяла дългите опашки пред държавните служби, които се занимават с раздялата.
От миналата година насам Тан е снимала около 30 двойки, като е уловила моменти на разбито сърце и радост при прекъсването на брачните връзки.
„Това е добър бизнес. В края на краищата, и радостта, и скръбта си заслужават да бъдат записани“, казва Тан.
Промяна в отношението към развода
Нейното навлизане в развиващата се икономика на разводите в Китай разкрива много за променящото се отношение на страната към брака.
Докато в китайското общество, което винаги е поставяло акцент върху единството и стабилността на семейството, разводите са били заклеймявани, сега много млади хора предпочитат да не сключват брак. Тези, които все пак решат да сключат брак, са по-приемливи, ако бракът не се получи.
Културната промяна е довела до процъфтяващ бизнес в областта на фотографията на разводи не само за Тан, но и за други фотографи, които се надяват да спечелят.
Снимки, споделени в китайската социална медия Xiaohongshu, показват как някои двойки подписват документите си за развод, а други позират с бракоразводното си свидетелство.
„29 години. Щастлив развод“, пише един от потребителите заедно със снимка на брачното и бракоразводното й свидетелство, поставени едно до друго.
Фирмите вече предлагат и услуги, с които да се отърват по тържествен начин от старите сватбени сувенири на развеждащите се и всякакви други нежелани спомени.
Пенг Сюджиян, старши научен сътрудник в университета „Виктория“ в Австралия, казва, че промените във времето отразяват по-младото поколение, което дава приоритет на личната свобода и кариерното развитие.
„Идеята да останеш в нещастен брак „заради външния вид“ или по задължение губи своята сила“, казва тя.
Пенг, която изучава демографските тенденции в Китай, също така обяснява намаляването на броя на браковете както с икономически, така и със социални фактори, сред които са работната среда с високо напрежение, конкурентният пазар на труда и високите разходи за живот.
За тези, които избират развода, той вече не се счита за срамен, казва Тан.
„Не е срамно да си достатъчно смел, за да се разведеш. И двете страни все още изпитват чувства... и искат да запазят паметта на връзката си“, казва Тан.
Една от двойките, които наели Тан, избрала ресторанта, в който са имали първата си среща. Двойката поръчала няколко носталгични ястия, като седнали неподвижно един срещу друг.
„В края на фотосесията и двамата се разплакаха“, казва Тан.
Въпреки че се грижели един за друг, съпругата вече не можела да понася споровете със свекърва си, а съпругът ѝ бил твърде зает с работа, за да помогне за разрешаването на конфликтите - казва Тан.
Някои раздели, разбира се, не са толкова взаимни.
Тан разказва, че веднъж един мъж прекарал цялата фотосесия, бъркайки в телефона си. Жената започнала да плаче.
China’s divorce rate soars. Cue the high-powered wedding photo shredder. https://t.co/gHvtXXE8FI
— Howard French (@hofrench) September 18, 2024
Когато жената получила снимките обратно, забелязала, че на много от тях не се вижда бившият ѝ съпруг. „Не посмях да й кажа, че именно мъжът ме помоли да се опитам да не снимам лицето му“, казва Тан.
Скоро след това Тан разбрала, че мъжът е поръчал на друг фотограф да направи сватбени снимки с новата му партньорка.
Макар че жените-клиенти са повечето от заявките, които получава, Тан казва, че се уверява, че и мъжете споделят разходите.
Фабрика за разводи
В една фабрика на 60 мили от китайската столица Пекин Лиу Вей и екипът му управляват бизнес, който помага на разведени двойки да унищожат доказателствата за брака си.
Лицата на старите сватбени снимки се изписват със спрей, за да се гарантира спазването на неприкосновеността на личния живот, преди да бъдат изхвърлени в трошачка заедно с други спомени.
За тези, които отчаяно търсят начин да приключат и да продължат напред, целият процес се заснема.
Лиу казва, че понякога се чувства като лекар, който трябва да премине през разделите, без да се разчувства.
„Разводът може да не е непременно нещо лошо. Може да е нещо добро. Така че няма нужда да се чувствате тъжни заради това“, казва Лиу пред CNN.
Услугите му, които струват между 8 и 28 долара, са толкова търсени, че бизнесът процъфтява, казва той. Откакто фабриката му е отворена през 2021 г., той вече е унищожил сватбени снимки за около 2500 двойки.
Гари Нг, икономист от френската инвестиционна банка Natixis, заяви, че макар да е трудно да се прогнозира размерът на пазара и възможностите за растеж, увеличаването на броя на разводите в Китай означава, че „със сигурност ще има повече икономически дейности около него“.
Фотографът Тан вече мисли за това как да развие бизнеса си. Последният ѝ план включва привличане на клиенти, които да се върнат, в случай че съдбата отново събере разведените двойки.
„Ще им дам 18% отстъпка, ако двамата се оженят отново и ме помолят да направя снимки“, казва тя.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!