В България все по-често ставаме свидетели на пустинния прах, идващ от Сахара.
Но какво ще кажете за сахарски прах, който прекосява Атлантическия океан, за да се озове в САЩ?
Как е възможно да измине това над 8000-километрово пътуване?
(Във видеото може да научите повече за: Огромен облак с пясък от Сахара покри Мексико)
Всичко това се дължи на сезонните промени във вятъра, поради което пристигането на прах от далечни разстояния в САЩ всъщност не е необичайно събитие - прахът от Сахара предприема това пътуване всяко лято.
Повишаването на ветровете в Сахара, което достига своя връх в края на юни до средата на август, вдига прах и го вкарва в тропосферата, най-ниския слой на земната атмосфера. Там той се формира в сахарския въздушен слой, дебел от 3 до 4 километра шлейф от изключително сух и прашен въздух, започващ на около 1,6 километра над повърхността.
How Can Dust And Sand Travel 5,000 Miles?https://t.co/BPvdawDKmh
— IFLScience (@IFLScience) July 12, 2024
Когато казваме "сух", имаме предвид сух - въздушният слой на Сахара има около 50 % по-малко влага, отколкото обикновено се очаква в атмосферата над тропическите райони.
След това, на всеки три до пет дни в пиковия си период, пасатите - постоянните ветрове от изток на запад, преобладаващи над екватора - издухват слоя през Атлантическия океан към САЩ, където той може да окаже всякакви въздействия.
"Сухият въздух наистина може да потисне следобедните облаци и да помогне за охлаждането", казва Джейсън Дюниън, директор на полевата програма за ураганите на Националната океанска и атмосферна администрация (NOAA) и метеоролог. Това може да спомогне и за отслабване на тропическите бури, като стимулира низходящите въздушни потоци, "но все още могат да се появят бури в късния следобед", добави Дюнион.
Недостатъкът на потискането на бурите, обяснява метеорологът, е, че то може да "доведе до едни от най-горещите дни, когато тези прашни огнища се появяват над главите на хора на места като Тексас и Алабама".
Освен това има и потенциални последици за здравето; на достатъчно ниска надморска височина наличието на прах понижава качеството на въздуха и може да има негативно въздействие върху белите дробове, особено за хората, които страдат от астма.
Въпросът е, че макар прашните бури да играят важна роля в биогеохимичните цикли на Земята, тяхната честота също се увеличава, което буди безпокойство у официалните лица поради последиците, които те могат да имат върху здравето на хората, икономиката и инфраструктурата, както и върху околната среда.
По данни на Конвенцията на ООН за борба с опустиняването (UNCCD) всяка година в атмосферата попадат около 2 милиарда тона пясък и прах - толкова, колкото са 350-те големи пирамиди в Гиза.
Смята се, че около 25 % от това вещество се дължи на човешката дейност, което ООН се надява да постигне, като посвети следващото десетилетие на борбата с пясъчните и прашните бури, с ежегоден ден за осведоменост на 12 юли. Тазгодишният ден на осведомеността, първият по рода си, отбелязва старта на политическо ръководство, което има за цел да помогне на правителствата да се адаптират към проблемите на пясъчните и прашните бури.
"Политическото ръководство ще подпомогне държавите да разработят и изпълнят инициативи, свързани с пясъчните и прашните бури, да подобрят използването и управлението на земята, да повишат продоволствената сигурност и да изградят устойчивост към изменението на климата", заяви в изявление Лифенг Ли, директор на отдел "Земя и вода" в Организацията по прехрана и земеделие на ООН.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!