0

Н ека си представим следната ситуация.

Сестра ви, която е родила преди няколко седмици, ви изпраща снимка на вашата племенничка. Очите на бебето са в сивкав цвят, имат формата на бащините кафяви очи, но цветът е много по-близък до тези на сестра ви, която е със зелени очи.

На втория рожден ден на племенничката ви отново получавате снимка. В чужбина сте и не можете да присъствате на партито. Сравнявайки двете снимки, ще установите, че онези сивкави очи, напомнящи повече на майчините, са придобили тъмнокафяв цвят като тези на съпруга на вашата сестра.

Определено възприемаме цвета на очите си като една константна отличителна черта на външния ни вид. Цветът на очите е характеристика, която може включително да влияе и на първото (и не само) впечатление за хората, с които се запознаваме. Цветът на очите на събеседника може дори да повлияе на това до каква степен сме готови да му се доверим.

Цветът на очите ни обаче далеч не е константа. Той може да се промени под въздействието на външни фактори като нараняване, инфекция или дори слънчево изгаряне. Понякога промяната става съвсем спонтанно.

Скорошни научни изследвания популяризират хипотезата за това, че склоността на ирисът да променя цвета си зависи от неговия първоначален цвят - син, кафяв и т.н. Едно проучване, водено от офталмолога Каси Лудвиг от Станфордския университет, проследява промените в цвета на очите на 148 бебета, родени в болница в Калифорния. Близо 2/3 от наблюдаваните новородени се раждат с кафяви очи, а около 1/5 със сини.

Две години по-късно Лудвиг и колегите ѝ откриват, че от тези 40 бебета, родени със сини очи, 11 вече имат кафяви очи, 3 – пъстри и две – зелени. От 77-те бебета, родени с кафяви очи, 73 все още са били с кафяви. Изглежда, че сините очи са много по-податливи на промяна в цвета през първите години от живота на един човек. Но защо?

Едно от заключенията от проведеното проучване показва, че в голяма част от случаите, в които цветът на очите на бебетата се е променил, то те от по-светли са станали по-тъмни, а не обратното. В проучването на Лудвиг 1/3 от очите на децата променят цвета. Само при пет от общо 148-те деца (3,4%) очите стават по-светли с порастването. Едно от предположенията е, че потъмняването на цвета може да е свързано с изграждането на защитен пигмент в ириса.

Тази сравнително честа промяна в цвета на очите обикновено се случва в ранна детска възраст. Друго проучване, проведено в САЩ, което проследява повече от 1300 близнаци от първите им години до юношеството, установява, че в голяма част от случаите очите спират да променят цвета си до около 6-годишна възраст.

В някои случаи обаче (от 10 до 20% от изследваните случаи) цветът продължавал да се променя през юношеството и дори в зрелите години. При двуяйчните близнаци промяната на цвета на очите в по-зряла възраст е по-вероятна и често срещана отколкото при еднояйчните близнаци.

Това предполага наличието на генетичен елемент, който отговаря за промяната на цвета на очите, отбелязва професорът по офталмология от Западноавстралийския университет Дейвид Макей.

След като започва да се интересува от този феномен, Макей установява, че тези две изследвания са общо взето почти всичко налично в сферата на промяната на цвета на очите при деца. За своя изненада той установява, че много родители очакват очите на бебето им да променят цвета си в бъдеще.

„Бях чувал родители и техните приятели да казват: „О, да, бебето се е родило със сини очи, но това ще се промени след няколко години“, обяснява Макей.

„Седях и си мислех как въпреки това няма почти никаква информация за този феномен. Намерих тези две проучвания, но те са относително малки. И все пак доказват, че цветът на очите наистина се променя в ранна възраст“, допълва Макей.

Въпреки че данните са ограничени и проучванията са провеждани само в една страна – САЩ, те показват, че промяната в цвета на очите е най-разпространена сред хора, произхождащи етнически от Северна Европа, Тихоокеанския регион или такива от междурасови семейства.

Парарели могат да бъдат направени с промяната в цвета на косата сред тези популации, които също се случват през детството.

„Можете да видите снимки на някои деца, които са били руси като бебета, но с времето косата им е станала тъмнокестенява“, казва Макей.

„Пигментът в косата може да нарастне с годините и може би причината за това е, че клетките, които произвеждат пигмент, се умножават с времето и мигрират в тази област“, добавя той.

Според учения ситуацията може да е сходна и що се отнася до цвета на очите.

„Главният пигмент в очите е меланинът и неговото количество всъщност определя какъв цвят ще са очите ви“, обяснява Макей.

Обикновено разделяме цветовете на човешките очи на три основи групи – сини, кафяви и зелени, но в действителност съществуват различни разновидности. Именно те се определят от количеството меланин.

По-високите нива на меланин могат да имат благоприятно влияние при излагане на интензивна слънчева светлина. Подобна е функцията му и в кожата. Този пигмент дава допълнитела защита от слънчеви изгаряния.

При ириси с по-малко количество меланин от начина, по който фибрите на колагена в задната част на ириса отразяват светлината, се получава син цвят. По-същия начин и небето изглежда синьо поради начина, по който светлината се отразява от атмосферата.

Колкото до това защо в очите на някои деца се появява повече меланин с времето, това засега си остава мистерия.

„Всъщност не знаем какво точно влияе на тези промени в цвета на очите“, казва Макей. Според него обаче е възможно средата да оказва влияние чрез някакви външни фактори.

Макар и повечето промени в цвета на очите да са безболезнени, то такива промени могат да станат и вследствие на някакъв инцидент, инфекция или слънчево изгаряне.

Един от най-популярните примери за такъв вид промяна е певецът Дейвид Боуи. Неговото ляво око придобива тъмнокафяв цвят след тежък удар в главата, след който зеницата на окото му останала перманентно разширена. При Боуи обаче нямаме наличие на промяна в цвета, а просто разширяване на зеницата до такава степен, че самото око изглежда с по-тъмен цвят.

Има обаче случаи, в които цветът наистина се променя в следствие на инцидент. Най-често причината е инфекция. Един известен пример за хетерохромия е актрисата Мила Кунис, която има едно кафяво и едно зелено око. Хетерохромията при Мила Кунис се случва вследствие на инфекция на ириса, която разрушава част от пигмента в лявото ѝ око и го прави по-светло.

Друг интересен факт е, че както и на кожата, така и в ириса или на други места в окото ни е възможно да се появяват „бенки“ под формата на петънца. Те могат да са съвсем безвредни, но в някои случаи могат да се превърнат в тумори.

Коментари 0
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Инвестиции в недвижими имоти отвъд “апартамент в София”

Инвестиции в недвижими имоти отвъд “апартамент в София”

Любопитно Преди 15 минути

Как финансовите пазари могат да направят инвестициите в имоти по целия свят достъпни за всеки джоб

Костадинов: Няма да отменим кандидатурата ни за председател на НС

Костадинов: Няма да отменим кандидатурата ни за председател на НС

България Преди 20 минути

Петър Петров е най-добрият кандидат, отбеляза лидерът на "Възраждане"

Решаващ разговор за Шенген: Атанас Илков е на ключова визита в Будапеща

Решаващ разговор за Шенген: Атанас Илков е на ключова визита в Будапеща

България Преди 1 час

Срещата е организирана от Унгарското председателство на Съвета на ЕС

Президентът Румен Радев е на посещение в Сингапур

Президентът Румен Радев е на посещение в Сингапур

Свят Преди 1 час

Визитата има за цел да стимулира развитието на двустранния диалог на най-високо политическо ниво

<p>Ден на пирати, крале и президенти</p>

Ден на пирати, крале и президенти – 22 ноември в историята

Любопитно Преди 1 час

Ден на възходи и падения, вижте какво се е случило на 22 ноември

Дълга умора: Изтощението, което остава след COVID-19

Дълга умора: Изтощението, което остава след COVID-19

Свят Преди 1 час

С пандемията на COVID-19 се появява и дългият COVID

Кошмарът на Google започва да става реалност

Кошмарът на Google започва да става реалност

Технологии Преди 2 часа

Бизнесът на компанията е заплашен от разделяне

Румъния подписа със САЩ за купуване на изтребители F-35

Румъния подписа със САЩ за купуване на изтребители F-35

Свят Преди 9 часа

Румъния планира да "пенсионира" F-16 през 2040 г.

САЩ наложиха санкции на десетки руски банки

САЩ наложиха санкции на десетки руски банки

Свят Преди 10 часа

Включително най-голямата, която досега не беше санкционирана

Гейц оттегли кандидатурата си за главен прокурор на САЩ

Гейц оттегли кандидатурата си за главен прокурор на САЩ

Свят Преди 11 часа

Гейц: Министерството на правосъдието на Тръмп трябва да е работещо

Посолството на Украйна награди и Бойко Борисов и Кирил Петков

Посолството на Украйна награди и Бойко Борисов и Кирил Петков

България Преди 11 часа

Отличията са от Върховната рада на Украйна

Последни номинации очи в очи в Big Brother тази вечер

Последни номинации очи в очи в Big Brother тази вечер

Любопитно Преди 11 часа

Зрителите подкрепят фаворите си в приложението на NOVA PLAY

Путин: Русия удари Украйна с нова хиперзвукова ракета

Путин: Русия удари Украйна с нова хиперзвукова ракета

Свят Преди 12 часа

Путин: Конфликтът в Украйна придоби глобален характер

САЩ отхвърлиха заповедта за арест на Нетаняху

САЩ отхвърлиха заповедта за арест на Нетаняху

Свят Преди 12 часа

САЩ: Дълбоко сме обезпокоени от бързината, с която прокурорът е поискал заповед за арест

<p>КС образува дело по искане на президента</p>

Конституционният съд образува дело по искане на президента

България Преди 13 часа

КС ще се произнесе за втори път по тези въпроси

Разминаване между ЕК и Австрия за България в Шенген

Разминаване между ЕК и Австрия за България в Шенген

Свят Преди 13 часа

Австрия готви нови условия за България и Румъния