О ще преди хиляди години древните култури в Китай, Индия и Египет са открили успокояващият ефект на някои естествени миризми.
Народните лечители от дълбока древност предписват различни етерични масла срещу неспокойство, безсъние и главоболие.
И въпреки че е ефективността на приятните миризми е неоспорима, учените и до днес се опитват да открият на какво точно се дължи ефектът им върху човешката психика.
Обонянието ни се активира, когато молекули с мирис
се залепят за специални рецептори в носната ни кухина.
Тези рецептори изпращат електрически сигнали до мозъка и той активира частите, отговорни за спомените и емоциите като хипоталамуса, амигдалата и предния кортекс.
Някои миризми имат по-силно влияние върху хората
и могат да бъдат използвани като натурално лекарство срещу тревожността и стреса, активирайки химични процеси в мозъка, подобни на тези, до които водят успокоителни като Валиум и Диазепам. До това заключение стигат японски учени в своето изследване от края на миналата година.
В серия от експерименти екипът подлага плъхове на стрес, след което използва линалол – природен терпенов алкохол, който придава на етеричните масла сладък флорален мирис.
От предишни проучвания учените предполагат, че линалолът ще намали нивата на стрес при плъховете - и не грешат.
Учените обаче искат да потвърдят, че успокояващият ефект на лавандулата се постига, след като сигнали от носа се изпращат до невроните в мозъка.
За тази цел екипът изследва група плъхове без обоняние. При тях линалолът не оказва никакво влияние.
Това потвърждава теорията, че сигналите се изпращат от рецепторите в носа до мозъка, задействайки различни сектори.
Третата задача, която си поставят учените, е да разберат дали линалолът активира същите сектори в мозъка като Валиум, Ксанакс, Диазепам и други успокоителни.
Бензодиазепините, като изредените горе, имат успокоителен ефект, след като се свържат към ГАМК рецепторите на невроните в мозъка и предизвикат специфична химична реакция, която кара мозъка да се отпусне.
Чрез изследването си японските учени потвърждават, че мирисът на лавандула повлиява същите тези ГАМК рецептори.
Как го правят? Инжектират опитните мишки с лекарство, което блокира тези рецептори, и когато помирисват лавандула, тя не ги повлиява.
Лавандулата не е единственият успокояващ аромат
Преди няколко години германски учени тестват стотици аромати върху ГАМК рецепторите на плъхове и установяват, че жасминът има същото влияние като приспивателните и успокоителните.
Япноски учени пък добавят със своите изследвания и миризмата на обелки от цитруси и бор към списъка с успокояващите миризми.
Тези аромати обаче не са универсални за всички
Неврологичната връзка със спомени и емоции може да доведе и до различен от успокояващ ефект.
Ако когато сте били деца, майка ви е миела банята с цитрусови препарати, е много вероятно миризмата на цитруси да ви напомня на тоалетна.
От друга страна, ако когато сте били болни и ви се е гадело, наоколо е имало лавандулова свещ, е много вероятно мозъкът ви да прави асоциация с болестта и гаденето и миризмата на лавандула да не ви успокоява, а напротив.
Учените потвърждават, че обонянието ни прави най-силната директна връзка с хипоталамуса и амигдалата, отговорни за спомените и емоциите. Затова някои миризми са успокояващи, други ни навяват носталгични мисли, а трети ни отвращават.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!