П очти всеки аспект от съществуването на Наполеон Бонапарт - от бурните му любовни афери, през гениалните му военни стратегии, до острите етични спорове по време на управлението му - е предизвиквал обсебващ интерес през вековете.
Но не по-малко интересна е и историята на династията Бонапарт и развитието на семейството му през вековете. Изследването на превратностите на неговите потомци е още по-завладяващо и вдъхновяващо в епохата на интернет, когато - благодарение на Ancestry - не е необходимо да сте значима историческа личност, за да получите достъп и да откриете най-сложните детайли на собственото си родословно дърво.
Роден в Корсика в семейството на дребни членове на италианската аристокрация, Наполеон се издига, за да промени радикално Европа по свой образ и подобие, като поставя членове на клана Бонапарт на властови позиции в целия континент. Техните потомци ще изиграят своя собствена роля в историята на Европа, като потомците им и днес привличат вниманието на медиите. Но какво да кажем за прякото потомство на самия император?
All this talk of Napoleon. Spare a thought for his siblings. All rose to high office. Such a gifted family.
— Dan Snow (@thehistoryguy) November 20, 2023
Here’s list:
Joseph. The big brother. King of Naples, in 1806 and became King of Spain in 1808; not bad going!
He opted for a comfortable retirement in New Jersey. pic.twitter.com/23wpjY7f5g
Въпреки многократно митологизираната страст, която се разгаря между Наполеон и първата му съпруга Жозефина, двамата нямат деца. Тя вече имала две деца от предишен брак и не успяла да зачене повече от Наполеон. Отчаян от политическата сигурност, която би му донесъл един наследник, той неохотно се развежда с Жозефина и се жени за много по-млада жена - ерцхерцогиня Мария Луиза. Това е буквален пример за политика, която създава странни връзки, защото баща ѝ, Франциск I Австрийски, е един от най-яростните противници на Наполеон. Всъщност няколко години преди брака силите на Франциск са разбити от тези на Наполеон в битката при Аустерлиц - един от най-титаничните сблъсъци по време на Наполеоновите войни.
Възпитана в антифренски дух, Мария Луиза е била напълно готова да презира този брак, който е бил замислен, по думите на баща ѝ, за да осигури „няколко години политически мир“. Наполеон дори не присъства на сватбата им, а е представен от чичото на булката. И все пак, въпреки зловещото начало, Мария Луиза е приятно изненадана, когато най-накрая среща съпруга си за първи път, като казва: „Ти изглеждаш много по-добре от портрета си“.
По-късно тя пише на циничния си баща: „Хората са извършили голяма несправедливост спрямо императора. Колкото по-добре го познава човек, толкова повече го цени и обича. Наполеон е също толкова поразен и се радва на новата си съпруга. Както пише един от наблюдателите: „Той е толкова очевидно влюбен в нея, че всичките му навици са подчинени на нейните желания".
"I recommend to my son never to forget that he was born a French prince, and never to allow himself to become an instrument in the hands of the triumvirs who oppress the nations of Europe: he ought never to fight against France, or to injure her in any manner; he ought to adopt… pic.twitter.com/GVD5vkdt08
— Napoleon Bonaparte Appreciator (@NapoleonBonabot) August 23, 2023
Той също така обсипва с любов техния евентуален син, дългоочаквания наследник на империята му.
Наречен Наполеон Франсоа Жозеф Шарл Бонапарт, той ще бъде единственото законно дете на Наполеон и ще осигури на великия генерал освежаващо бягство от бремето на властта. Понякога - пише един очевидец - той се откъсваше от големите мисли, които занимаваха съзнанието му, и лягаше на пода до своя скъп син, като си играеше с него като с друго дете.
Няколко години след раждането на сина си обаче Наполеон е свален от власт и изпратен в изгнание на остров Елба, където никога повече не вижда семейството си. Макар че Наполеон Франсоа формално ще приеме титлата Наполеон II, той в крайна сметка е свален от власт след окончателното поражение на баща си при Ватерло и никога няма да управлява. Вместо това той е отгледан в Австрия под крилото на Франциск I и умира едва на 21 години от туберкулоза. Изглежда, че е осъзнавал покъртително съдбата си на историческа бележка, като според сведенията в последните си дни е размишлявал: „Трябва ли да завърша толкова млад живота си, който е безполезен и без име? Моето раждане и моята смърт - това е цялата ми история".
Но какво да кажем за по-известния Наполеон III? Този Наполеон, управлявал Франция в средата на XIX век първо като президент, а след това и като император, не е пряк потомък на оригиналния Наполеон. Роден като Шарл-Луи Наполеон Бонапарт, той всъщност е син на по-малкия брат на Наполеон - Луи, който в началото на XIX в. е назначен за крал на Холандия. Майката на Наполеон III, Хортензия дьо Боарне, всъщност е дъщеря на Жозефина от съпруга ѝ преди Наполеон. (Така че, омъжвайки се за Луи, Хортензия е станала снаха на собствения си доведен баща.)
Въпреки историческото си значение като последен монарх на Франция, Наполеон III е бил широко подиграван от хора като Карл Маркс, който го смятал за фарсов, и писателя Виктор Юго, който го нарекъл „малкия Наполеон“. В крайна сметка той е свален от власт и умира в изгнание в Англия. Синът му Луи-Наполеон се обучава като британски войник и е прободен до смърт от зулуски воини в Африка - невероятен край, който се превръща в заглавие в цял свят.
Napoleon Bonaparte helped me 3X my revenue.
— Saurabh (@TheOvermanEthos) December 19, 2023
Yes, the man who won 50+ battles. 17 against impossible odds.
Often fighting alone against multiple countries.
Here’s how:… pic.twitter.com/jxN4CxcUBZ
Сред другите известни Бонапарти са по-големият брат на Наполеон - Жозеф, който става крал на Неапол и Сицилия, а след това и крал на Испания, и по-малката сестра на Наполеон - Каролина, която става кралица-консорт на Неапол. Един от далечните потомци на Каролина е сценичната и екранна звезда Рене Обержоноа, известен най-вече като Одо в „Стар Трек: Дълбоко космическо девет“. Вероятно най-забележителният член на рода Бонапарт, който е жив днес, е Жан-Кристоф, принц Наполеон. Той е пряк потомък на по-малкия брат на Наполеон - Жером, който в началото на XIX в. е назначен за крал на Вестфалия. (Друг, по-ранен потомък на Жером е Шарл Бонапарт, виден американски адвокат, който основава ФБР през 1908 г.)
Към интригата в родословното дърво на Наполеон се прибавя и фактът, че той има и незаконни деца. Едно от тях, Шарл Леон, има поразителна прилика с баща си, като един негов познат отбелязва, че „произходът му е отпечатан на лицето му, той е физически живият портрет на великия капитан“. Известно е, че както той, така и другият му незаконен син, Александър Колон-Валевски, имат живи потомци, а днес е невъзможно да се разбере колко разпространен е генетичният код на Наполеон в обществото. Кой знае - може би родословното ви дърво ще разкрие вашата собствена неочаквана връзка с дома Бонапарт?
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!