С лед като в нея миете съдове, които излизат чисти, на теория Вашата съдомиялна би трябвало също да е постоянно чиста. Но за съжаление не е така. С времето върху стените и във филтрите на машината се натрупват остатъци от мръсотия – парченца храна, мазнини, неразтворен препарат, котлен камък. Освен че миришат неприятно, всички те се наслояват и върху съдовете, които миете. Решението е едно: да почиствате редовно и правилно съдомиялната си. Ето как и колко често да го правите.
С какво да не почиствате съдомиялната
Никога не използвайте белина, или натриев хипохлорит, особено ако вътрешността или частите са от неръждаема стомана. Комбинацията от белина с оцет също е неподходяща.
Премахвайте парченцата храна всеки ден
Храната, която остава по съдовете, е основната причина за неприятната миризма на съдомиялната. Придобийте навика да премахвате остатъците след всяко пускане на машината. Издърпвайте долната поставка и избърсвайте дъното с кърпа.
За да ви е по-лесно, създайте си още два бързи навика: да почиствате съдовете от остатъците с помощта на вода или хартиена кърпа и да премахвате хартиените етикети на буркани, бутилки и други.
Вратата, уплътнението, филтъра – всяка седмица
Веднъж седмично избърсвайте вътрешната страна на вратата на съдомиялната с влажна кърпа. Не използвайте препарати, за да не повредите специалните покрития или сензорите.
Почистете и уплътненията, като използвате стара мека четка за зъби. Изтъркайте внимателно в гънките и избършете с влажна или хартиена кърпа. И отново – не използвайте белина, ако в машината има неръждаема стомана. Ако трябва да премахнете мухъл, проверете в ръководството на производителя дали е удачно да използвате водороден пероксид (кислородна вода).
Погрижете се и за филтъра – ако той е мръсен, нищо друго в съдомиялната няма да е чисто. Той се намира на дъното на машината. Проверете в ръководството как да го извадите, изтъркайте го с мека четка за зъби и го изплакнете с гореща вода.
Всеки месец – дълбоко почистване
Въпреки превантивните грижи, добре е веднъж в месеца да почиствате съдомиялната по-сериозно. За целта може да използвате специални таблетки или препарати, като следвате инструкциите за употреба.
Друг вариант е да използвате оцет. За тази цел сложете върху горната решетка на машината купа, пълна с една чаша бял оцет. След това пуснете нормален горещ цикъл за миене, без да слагате препарати или таблетки. Все пак не го правете твърде често, тъй като с времето киселинността на оцета може да увреди уплътненията.
След като цикълът с оцет свърши може да измиете машината за втори път като наръсите една чаша сода по дъното и пуснете кратък горещ цикъл.