П рез 1968 г. Лейк Хавасу Сити, Аризона, е едно горещо и пресъхнало място с население по-малко от 4000 души. Индустриалецът Робърт Маккълъч отчаяно търси начин да привдлече туристи в пустия град.
Той открива своето решение от другия край на океана – в Англия. За негово щастие Лондонският мост е заложен на търг и той се възползва от това като го купува. Праща го през океана в САЩ и го сглобява отново парче по парче в пустинята.
В началото на 60-те години на ХХв. англичаните достигат до притеснително заключение:
Лондонският мост се разпада. До тогава той е издържал вече 130 г. и е оцелял след Втората световна война, но просто не е създаден за модерния трафик, който го потапя бавно в р. Темза. Компетентните органи установяват, че мостът потъва с 2.5 см. на осем години. Вариантът да бъде ремонтиран е непрактичен, затова се взема решението, да бъде построен нов по-устойчив на колите мост.
Член на столичния съвет дава идеята мостът да бъде продаден в САЩ,
точно когато той е обречен да бъде захвърлен на сметището. Слуховете за продажбата на Лондонския мост озадачават доста хора в щатите, но за един бизнесмен това е прекрасна възможност.
Роденият в Мисури индустриалец Робърт Маккълъч, който натрупва в сметката си милиони от фирми, продаващи машинно масло, мотори и резачки. Бизнесменът тъкмо се захваща с новата си цел – да направи градчето Лейк Хавасу Сити в Аризона туристическа дестинация, но се сблъсква с трудността да привлече посетители.
Щом бизнес съдружникът му К. Ууд му казва, че Лондонският мост се продава, двамата вземат решението, че това е нещото, от което Лейк Хавасу се нуждае.
Маккълъч и съдружникът му са решени победят в търга
След като разбират, че демонтирането на моста струва на Лондон 1.2 млн. долара, те предлагат двойно повече, за да го купят.
През април 1968 г. Лондонският мост е продаден на финална цена от 2 460 000 долара, а Робърт Маккълъч се превръща в горд собственик на най-голямата антика в света.
Как се пренася цял мост от Англия до САЩ
След като закупуват моста, двамата предприемачи се заемат със задачата да го пренесат от Англия в САЩ. Работници надписват всяка тухла от него, както и мястото, на което се е намирала, след което го разглобяват. Мостът е пакетиран и натоварен на кораби и изпратен до Лонг Бийч, Калифорния през Панамския канал.
Оттам малка армия от камиони пренася лондонската антика през пустинята до новия й дом – Лейк Хавасу. За да преустроят моста така, че да издържа модерния трафик, работници строят стоманена основа, върху която след това поставят оригиналния гранит.
Пренасянето и издигането на моста наново отнемат общо три години и струват 7 млн. долара.
Лондонският мост дебютира в САЩ на 10 октомври 1971 г.
Маккълъч организира боагата церемония по откриването, включваща въздушно шоу, фойерверки, тържествен марш, летящи балони и празнична вечеря. На вечерята са сервирани омари и печено телешко – същото меню като от първото откриване на моста през 1831 г. по времето на крал Уилям IV.
Лондонският кмет също присъства на церемонията. Там са и различни знаменитости, които да придадат звезден блясък на събитието.
Все пак Маккълъч и Ууд постигт целта си
Населението на Лейк Хавасу се увеличава от няколко стотин жители до над 10 000 през 1974 г. Статистика от 1975 г. пък показва, че именно мостът е привлякъл близо 2 млн. туристи предходната година.
Находчивият бизнесмен Робърт Маккълъч умира през 1977 г., но градът , който той възкресява, е по-жив от всякога и днес има над 50 000 постоянни жители.
Във видеото горе вижте 5-те най-забележителни моста в света
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!