В неделя (29 септември) Земята улови втора луна, която ще придружава планетата ни по време на пътуването ѝ около Слънцето през следващите два месеца.
Космическа скала всъщност е близък до Земята астероид на име 2024 PT5, чиято ширина се определя на малко повече от 10 метра. Прихванат от земната гравитация по време на необичайно близко приближаване, втората луна ще обикаля около нашата планета само 57 дни; на 25 ноември астероидът ще се освободи от земното влияние и ще продължи редовната си обиколка около Слънцето без придружител - пишат астрономите в списание Research Notes of the AAS.
New mini moon is coming? | NASA experts made shocking statement @NASA #Moon #minimoon pic.twitter.com/JQYXNxS1cK
— Capital TV (@CapitalTVLive) October 1, 2024
Въпреки че идеята за втора луна може да звучи сюрреалистично и вълнуващо, 2024 PT5 ще бъде предимно невидим спътник при пътуване. С размери поне 300 000 пъти по-малки от нашата постоянна луна, новата минилуна е твърде малка, за да бъде видима с просто око - а комерсиалните телескопи в задния двор и биноклите за наблюдение на звезди също няма да помогнат много.
„Обектът е твърде малък и неясен за типичните любителски телескопи и бинокли. Обектът обаче е в рамките на диапазона на яркост на типичните телескопи, използвани от професионалните астрономи“, казва в интервю за сродния сайт на Live Science Space.com авторът на изследването Карлос де ла Фуенте Маркос, професор в Universidad Complutense de Madrid.
Can you see Earth's new 'minimoon' with the naked eye? https://t.co/WWhyflh04y
— Live Science (@LiveScience) September 30, 2024
Това означава, че единственият начин да видите новата луна на Земята ще бъде да изчакате изследователи от професионална обсерватория да публикуват нейни изображения. (Междувременно обаче можете да потърсите ярката комета, която ще се вижда на сутрешното небе до сряда, 2 октомври. Ето всичко, което трябва да знаете, за да забележите кометата C/2023 A3 Цучиншан-АТЛАС).
Според новото изследване 2024 PT5 вероятно произхожда от астероидния пояс Арджуна - вторичен астероиден пояс, който се намира в непосредствена близост до орбитата на Земята. Като се има предвид близостта му до нашата планета, уютният астероид се очаква да направи още едно близко прелитане до Земята през януари 2025 г., а след това още едно през 2055 г.
Този астероид с размерите на автобус не е първият на Земята. Нашата планета вероятно е уловила милиони временни луни през живота си, но първият, наблюдаван от хора, е широкият около 20 фута (6 м) астероид 2006 RH120, който се задържа в орбитата на Земята в продължение на 18 месеца от 2006 до 2007 г. Не след дълго космическата скала 2020 CD3 прекара три години в орбита около планетата, преди да се отдалечи през 2020 г. Като се има предвид сравнително лесното пътуване до втората луна от Земята, някои изследователи предложиха да се използват тези преходни спътници като „стъпала“ за бъдещи мисии за добив на астероиди или за изследване на по-дълбоко в нашата Слънчева система.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!