М олекулярни биолози откриха специални нервни рецептори в мозъка на хората и мишките, които пречат на производството на хормони на насищане, когато се приемат мазни или сладки храни.
Блокирането на тези рецептори би могло да предотврати развитието на затлъстяване.
„Ако създадем лекарство, което блокира работата на канабиноидните рецептори и не им позволява да се намесват в освобождаването на протеинови сигнали за ситост, тогава ще направим голяма стъпка към решаването на проблема, който засяга милиони хора по света“, коментира Николас Ди Патрисио от Калифорнийския университет в Ривърсайд.
През последните няколко години учените откриват все повече признаци, че затлъстяването и проблемите с метаболизма, свързани с него, се развиват не само поради генетични причини или наличието на проблеми със силата на волята при затлъстели хора, но и защото употребата на определени храни променя мозъка.
Например биолозите откриха, че висококалоричната храна разрушава нормалното функциониране на гена, който контролира активността на клетките в центъра на насищане в мозъка на мишките.
По-късно се установи, че хората с наднормено тегло имат необичайно висока чувствителност към вкуса и често смятат, че сладката храна е по-вкусна поради промените във вкусовите им рецептори и мозъчната кора.
Преди две години Ди Патрисио и колегите му открили друг подобен модел, експериментирайки с плъхове, които консумирали големи количества захари и мазнини в продължение на няколко месеца.
Учените забелязали, че гризачите започнали да ядат все повече и повече, което ускорявало наддаването на тегло и неочаквано бързо довело до развитие на затлъстяване. В същото време, повишаването на апетита е придружено от рязко увеличаване на концентрацията на така наречените ендоканабиноиди в червата и в кръвта на мишките.
Те са аналози на веществата, които се съдържат в някои наркотици като марихуаната и каквито човешкото тялото само синтезира в малки количества.
Също така учените открили, че необяснимото желание за ядене, което възниква при любителите на „марихуана“, се появява в резултат на действието на тетрагидроканнабинол - активното вещество на марихуана, върху тези рецептори. Това накарало ди Патрисио и неговите колеги да мислят, че затлъстяването може да бъде излекувано чрез блокиране на рецепторите.
Учените са проверили какво ще се случи, ако бъдат блокирани или канабиноидните рецептори, или онези нервни клетки, които са отговорни за четенето на сигналите за ситост. Както показват тези експерименти, мишките започват да консумират нормалното количество храна в първия случай, а във втория губят чувството си за ситост, независимо от това, което ядат.
Засега обаче учените все още не знаят точно как мазната и сладка храна променя работата на тези рецептори.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!