„Лесно можех да стана филолог или историк. Това, което ме доведе до науката, беше курс от математически лекции, които посещавах в университета. Те ми дадоха вътрешно удовлетворение и въодушевление“, пише наричаният „баща на квантовата механика“ Макс Планк.
Големият учен си отива от този свят на 4 октомври 1947 г., но преди това успява да промени историята на физиката, за което е удостоен с Нобелова награда. Житейският му път започва в средата на 19 век. Бащата на Планк е професор по конституционно право в Кил.
Макс избира по-различен път. Той посещава лекции при водещите физици на своето време - Херман фон Хелмхолц и Густав Кирхоф. Учи в университетите в Мюнхен и Берлин и получава докторска степен през 1879 г. В началото един професор му казва, че не трябва да се занимава с физика, защото другите учени са измислили всичко, което трябва да се знае. Планк игнорира тези приказки и се посвещава на науката.
Голямото откритие
Ученият е на 42 години, когато прави най-голямото си откритие през 1900 г. След проведени експериментални наблюдения на излъчването на черно тяло, той забелязва, че те не съвпадат с прогнозите на теоретичната физика. Макс Планк решава този проблем с революционното въвеждане на теорията за "квантата".
Това е не само най-важното откритие на Планк, но и бележи повратна точка в историята на физиката. В началото то не е оценено, но с времето доказателствата за неговата валидност стават преобладаващи. Затова и през 1919 г. ученият е удостоен с Нобеловата награда за физика заради неговите епохални изследвания на квантовата теория.
4 October 1947. German physicist and Nobel Prize winner Max Planck died (aged 89). He was a key developer of quantum theory. pic.twitter.com/xgO5vp41NR
— Professor Frank McDonough (@FXMC1957) 4 октомври 2019 г.
По време на управлението на Хитлер
Планк смята, че е негов дълг да остане в Германия. Той се среща с Хитлер и апелира неговите колеги евреи да бъдат оставени на работа. Усилията му не се увенчават с успех. Тактиката на Планк е да защитава науката, но да не критикува режима, защото смята, че това управление скоро ще премине. В края на Втората световна война един от синовете му е арестуван и екзекутиран, след опита за убийството на Хитлер. А в последните седмици на войната Планк претърпява големи трудности, след като домът му в Берлин е разрушен от бомбардировки.
Музиката
Макс Планк е почитан от колегите си не само заради научните открития, но и личните му качества. Той също така е и талантлив пианист, който почти посвещава кариерата си на музиката, вместо на физиката. Планк организира музикални вечери в дома си, където кани други физици, както и професионални музиканти. Друго негово хоби е планинското катерене, което той практикува дори когато е на 80-годишна възраст.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!