В сички знаем, че заседналият начин на живот е най-големият враг на физическото здраве, той увеличава риска от затлъстяване, наднормено тегло и сърдечно-съдови заболявания. Това, което много хора не знаят, е, че липсата на активност може пряко да повлияе на психичното ни здраве.
Доказано е, че хората, които извършват повече физическа активност, са по-малко склонни да страдат от заболявания или психологически разстройства като депресия или тревожност. Всъщност рискът е намален с 25%.
Тук говорим за начин на живот, при който не се извършва препоръчителната физическа активност, а това се счита за един от големите глобални проблеми.
Най-малко 60% от населението не извършва препоръчителната физическа активност и води заседнал начин на живот, тоест спортува по-малко от 30 минути на ден, по-малко от три дни в седмицата.
Както вече споменах, заседналият начин на живот влияе пряко върху физическото здраве на населението, но той също така насърчава появата на разстройства като тревожност или депресия.
Една от основните причини е, че заседяването на едно място намалява производството на ендорфини - хормони, отговорни за общото благосъстояние, които помагат за намаляване на умората или раздразнителността и подобряват настроението.
Следователно можем да потвърдим, че заседналият начин на живот засяга както психическото, така и физическото здраве и може да се превърне в рисков фактор за влошаване на съществуващи психологически разстройства или насърчаване на появата им.
Ето до какви състояние може да доведе горепосоченото поведение:
• Общо обезсърчение
• Постоянна апатия
• Стрес
• Умора
• Безсъние и проблеми със заспиването
• Склонност към отлагане на задълженията за неопределено време
• Проблеми в отношенията, изолация
• Липса на мотивация, която може да причини разочарование, като не постигнете целите си
• Тревожност и/или депресия .
• Паметта също може да бъде засегната
Въпреки че не винаги е лесно да промените начина си на живот, усилията ще си заслужават, когато видите резултатите. Освен това има поредица от съвети, които ще ви помогнат да изоставите заседналия начин на живот и да водите по-здравословен такъв:
1. Упражнение след събуждане
Не е нужно да вдигате тежести, когато се събудите или да бягате 10 километра, просто се разтегнете и направете някои движения, за да събудите тялото и ума си.
2. Практикувайте някакъв спорт
Една от основните препоръки за изоставяне на заседналия начин на живот е редовното спортуване. Планирайте колко дни и колко време можете да посветите, за да създадете рутина, така че спортът да се превърне в бягство за вас и да ви харесва.
3. Променете вашето транспортно средство
Ходенето пеша е от съществено значение, така че е важно да се възползвате от всяко задължение и да избягвате да взимате кола или друго транспортно средство, ако е възможно.
По този начин ще се възползвате от пътуванията за извършване на физическа активност и ще произвеждате ендорфини, така че настроението ви ще бъде много по-добро.
4. По-добри хранителни навици
Физическата активност е един от основните стълбове за изоставяне на заседналия начин на живот, но също е важен и начинът, по който се храните. Всъщност добрата храна се грижи за вашето психично здраве. Яденето на здравословни храни и балансираната диета намаляват риска от депресия. Докато прекомерната консумация на сладкиши или бързо хранене е свързана с по-големи рискове за здравето във всякакъв аспект.
Още от автора:
Заетостта като механизъм за справяне с проблемите
Успешна и независима жена: Навиците, които ни правят такива
Кой е Анаксагор и какви са неговите теории?
Четири техники за справяне с главоболието (без лекарства)
Как да водим минималистичен начин на живот: 7 полезни съвета
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!